Sezaryen operasyonlarında intratekal izobarik ropivakain ve bupivakain kullanımının karşılaştırılması
Comparison of intrathecal isobaric ropivacaine vs. isobaric bupivacaine in cesarean sections
  1. Tez No: 195719
  2. Yazar: NURAY CAMGÖZ ERYILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BERRİN GÜNAYDIN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Sezaryen operasyonu geçirecek gebelere spinal anestezi uygulamasında kullanılan opioid eklenmiş izobarik bupivakain ve ropivakainin hemodinamik parametrelere ve efedrin kullanımına olan etkileri ile anestezi kalitesi, motor ve duyusal blok oluşturma özellikleri, blok gerileme süreleri ve postoperatif analjezik etkinliklerini karşılaştırmayı amaçladık.ASA I-II risk grubunda, gestasyonel yaşı 36 haftayı tamamlamış 52 gebe, izobarik bupivakain (Grup B) ve izobarik ropivakain (Grup R) olmak üzere iki gruba ayrıldı. Grup B'ye 2 mL %0,5 izobarik bupivakain (10 mg), Grup R'ye 2 mL %0,75 izobarik ropivakain (15 mg) verildi. Her iki grupta da lokal anesteziğe toplam volüm 3 mL olacak şekilde 25 ?g fentanil ve 100 µg morfin ilave edildi. Hemodinamik parametreler, duyusal ve motor blok özellikleri, ilk analjezik ihtiyacı, spinal anestezi uygulamasında gözlenen intraoperatif ve postoperatif yan etkiler, yenidoğanın 1. ve 5.
Özet (Çeviri)
We aimed to compare the effects of opioid added isobaric bupivacaine and ropivacaine on maternal hemodynamics, ephedrine use, the quality of anesthesia, characteristics and regressions of the sensory and motor blocks, and postoperative analgesic efficiency in parturients scheduled to undergo cesarean section under spinal anesthesia.Fifty-two ASA I-II women at the 36th gestational week were randomly allocated into 2 groups, to receive either isobaric bupivacaine (Group B), or ropivacaine (Group R). 2 mL of 0.5% isobaric bupivacaine (10 mg) in Group B, and 2 mL of 0.75% isobaric ropivacaine (15 mg) in Group R was given; both groups were combined with 25 ?g fentanyl plus 100 µg morphin. The total volume of solutions in both groups were 3 mL.