Plazma myeloperoksidaz düzeylerinin koroner arter hastalığı yaygınlığı ile ilişkisinin incelenmesi
Investigation of the relationship between plasma myeloperoxidase levels and the extension of coronary artery disease
  1. Tez No: 195744
  2. Yazar: ÖVÜNÇ DÜZGÜNÇINAR
  3. Danışmanlar: PROF.DR. EDİZ DEMİRPENÇE
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Biyokimya, Kardiyoloji, Radyoloji ve Nükleer Tıp, Biochemistry, Cardiology, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Nötrofillerden köken alan bir enzim olan myeloperoksidazın (MPO) ateroskleroz patogenezinde rol oynadığı düşünülmektedir. MPO bu etkisini apolipoproteinleri oksitleyip yüksek yoğunluklu lipoproteini (HDL) proaterojenik hale getirerek göstermektedir. Son yıllardaki çalışmalar, MPO'nun HDL'nin ana apolipoproteini olan Apo-A1'i nitratladığını ve bu olayın HDL'yi proaterojenik hale getirdiğini göstermiştir. MPO düzeyleri ile koroner arter hastalığı (KAH) gelişme riski arasında da bir korelasyon olabileceği önerilmektedir. Bu çalışmanın amacı, koroner anjiyografi ve koroner kalsiyum skorlaması ile belirlenmiş ateroskleroz yaygınlığı ile sistemik MPO düzeyleri arasındaki ilişkiyi incelemektir. Koroner arterleri değişik derecelerde tıkalı olan 48 kişi (KAH grubu) ve 30 kişilik koroner damarları normal olan kontrol grubu çalışmaya dahil edilmiştir. Ateroskleroz yaygınlığı Gensini skorlama sistemi ile belirlenmiştir. Tüm denekler plazma MPO düzeyleri, kardiyovasküler risk faktörleri ve serum lipid profili bakımından değerlendirilmiştir. Bu 78 denekten rasgele seçilen 30'unda koroner kalsiyum skorlaması yapılmıştır. KAH ve kontrol grubunda demografik özellikler benzer olarak bulunmuştur. MPO düzeyleri ise KAH grubunda (4,27 [1,60-42,43] ng/ml), kontrol grubuna göre (2,93 [1-9,25] ng/ml) anlamlı bir şekilde yüksek bulunmuştur (p=0,002). MPO düzeyleri ve Gensini skorları arasında pozitif korelasyon bulunmaktadır (p=0,044, r=0,228). KAH olan bireylerde koroner kalsiyum skorunun (21 [0-639]), koroner arterleri normal olanlara göre (1 [0-41]) anlamlı şekilde yüksek olduğu saptanmıştır (p=0,034). Koroner kalsiyum skorları ve MPO düzeyleri arasında da anlamlı bir korelasyon bulunmaktadır (r=0,433, p=0,017). KAH grubunda kontrol grubuna göre HDL düzeyi daha düşük, total kolesterol/HDL oranı da daha yüksek bulunmuştur. Ancak her iki parametre de aterosklerozun derecesi ve yaygınlığıyla ilişkili bulunmamıştır. Bu sonuçlar ışığında MPO düzeyinin sadece KAH varlığı açısından değil, aynı zamanda aterosklerozun yaygınlığını göstermek açısından da önemli bir belirteç olabileceği düşünülmektedir. Bu çalışma TÜBİTAK SBAG-AYD-486 ve Hacettepe Üniversitesi Bilimsel Araştırmalar Birimi 05-D02-101-008 projeleriyle desteklenmiştir.
Özet (Çeviri)
Neutrophil myeloperoxidase (MPO) is involved in the pathogenesis of atherosclerosis. MPO oxidizes apolipoproteins and renders high density lipoprotein (HDL) proatherogenic. Recent studies indicate that MPO nitrates Apo-A1, the main apolipoprotein of HDL resulting in the formation of proatherogenic HDL. A possible correlation between systemic MPO levels and coronary artery disease (CAD) risk was suggested. The aim of this study is to investigate a possible relationship between systemic MPO levels and the extent of atherosclerosis assessed by both coronary angiography and coronary calcium scoring. Forty eight subjects with coronary lesions (CAD group) and 30 subjects with normal coronary arteries (control group) were enrolled in the study. The extent of atherosclerosis was evaluated using Gensini scoring system after angiography. Cardiovascular risk factors, serum lipid profile and plasma MPO level were assessed in all subjects. Coronary calcium scoring was performed on 30 patients. Demographic data were similar in CAD and control groups. Plasma MPO level was significantly higher in the CAD group (4,27 [1,60-42,43] ng/ml) than the control group (2,93 [1-9,25] ng/ml, p=0,002). There was a positive correlation between MPO levels and Gensini scores (p=0,044, r=0,228). Coronary calcium score was significantly higher in the CAD group (21 [0-639]) than the control group (1 [0-41]) (p=0,034). A positive correlation was also found between MPO levels and coronary calcium score (r=0,433, p=0,017). In the CAD group, serum HDL level was lower and total cholesterol/HDL ratio was higher than the control group. However both parameters were not correlated with the extent and severity of atherosclerosis. In conclusion, we suggest that systemic MPO levels might be evaluated as a marker not only to indicate the presence of the cardiovascular disease but also to indicate the extent and severity of the atherosclerosis. This study was supported by TÜBİTAK SBAG-AYD-486 and Hacettepe University Scientific Research Unit 05-D02-101-008 grants.