Mesanenin ürotelyal tümörlerinde hücre siklus proteinleri ve apoptozisin prognozla ilişkisi
Cell cycle proteins and apoptosis in urothelial tumors of urinary bladder and relationship with prognosis
  1. Tez No: 195770
  2. Yazar: EMEL ÜNAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİL ÇULHACI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Patoloji, Pathology
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Patoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
ÖZETBu çalışmada mesanenin ürotelyal tümörlerinde hücre siklus proteinleri ve apoptozisin evre, derece gibi konvansiyonel prognostik parametrelerle ilişkisine bakılarak prognozu değerlendirmede ek bilgiler sağlayabileceğini göstermek amaçlanmıştır.Çalışmaya mesane ürotelial karsinomu olan 80 hasta alınmıştır. WHO-ISUP 1998 sınıflamasına göre derece ve 2004 TNM sınıflamasına göre evre verilmiştir. Ondört (% 17,5) olgu Ta, 46 (% 57,5) olgu T1, 20 (% 25) olgu T2 evresindedir. Ondört (% 17,5) olgu PUNLMP, 38 (% 47,5) olgu düşük dereceli ürotelyal karsinom, 28 (% 35) olgu yüksek dereceli ürotelyal karsinom olarak sınıflanmıştır.Mesanenin ürotelyal neoplazili 80 olgunun transüretral rezeksiyon materyallerinde siklin D1, siklin E, p21, p27 ve survivinin immunhistokimyasal ekspresyonları incelenmiştir. Belirleyicilerin ekspresyonlarının tümör evre, derece ve klinik gidişle ilişkisine bakılmıştırDüşük siklin D1 ekspresyonu ileri tümör evresiyle anlamlı ilişkili bulunmuştur (p=0,01). p21 ekspresyonunun T2 evresinde, T1 tümörlerle karşılaştırıldığında anlamlı olarak azaldığı gözlenmiştir (p=0,01). Siklin D1 ve p21'in evre ilerledikçe korele şekilde ekspresyonlarının azaldığı (p=0,004) izlenmiştir. Ama siklin D1 ve p21'in diğer parametrelerle arasında korelasyon saptanmamıştır. Bulgularımız bize p21'in siklin D1 ile beraber kaybının daha çok tümör progresyonunda etkili olduğunu ve tümördeki düşük siklin D1 ve p21 ekspresyonunun yüksek riskli ürotelyal karsinomlu hastaları saptamada yararlı olabileceğini düşündürmüştür. p27 ekspresyonu yüksek olan hastalarda nüksün daha az olduğu izlenmiştir (p=0,001). Ama p27 ekspresyonu ile tümör evre ve derecesi arasında korelasyon saptanmamıştır. Bu bulgular p27'nin ürotelyal karsinomda bağımsız prognostik bir belirteç olabileceğini düşündürmüştür. Siklin E'nin hiçbir patolojik ve klinik parametreyle herhangi bir ilişkisi saptanmamıştır. Survivinin ileri evre (p=0,01) ve yüksek dereceli (p=0,01) tümörlerde daha fazla oranda eksprese edildiği gözlenmiştir. Bu da survivin ekspresyonunun ürotelyal karsinomun progresyonunuda rolü olduğunu düşündürmüştür.Sonuç olarak; bulgularımız mesane kanserinin biyolojik potansiyelini belirlemede siklin D1, p21 ve survivinin güçlü belirleyiciler olduğunu ve bu belirleyicilerin erken dönemde ileri evre hastalığı saptayabileceğini düşündürmektedir. p27 nin ise tümör rekürrensini değerlendirmede yararlı bir prognostik belirleyici olabileceğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARYIn the present study, the expression paterns of cell cycle regulation proteins and apoptosis related proteins were investigated in urothelial carcinoma and the prognostic value of these markers for tumor progression was evaluated.Eighty patients with urothelial neoplasm of the urinary bladder were included in the study. Histologic grading and staging were assessed according to 1998 WHO-ISUP and 2004 TNM classification. Fourteen (% 17,5) cases were classified as Ta, 46 (%57,5) as T1 and 20 (%25) as T2. Tumors were classified as papillary neoplasm of low malignant potential (PUNLMP) in 14 (%17,5), low-grade papillary carcinoma in 38 (% 47,5) and high-grade papillary carcinoma in 28 (%35).We examined cyclin D1, cyclin E, p21, p27 and survivin expressions immunohistochemically in transurethral resection of 80 cases with urothelial neoplasms. The expressions of the markers were correlated with tumor stage, grade and clinical outcome.Low cyclin D1 expression was significantly associated with advanced pathological stage (p=0,01). p21 expression was significantly lower in T2 tumors compared with T1 tumors (p=0,01). Low cyclin D1 expression was significantly associated with low expression p21 in T2 tumors (p=0,004). However no significant correlation was found between cyclin D1, p21 and other parameters. Our findings suggest that in urothelial carcinoma, loss of both cyclin D1 and p21 expressions are related to tumor progression and furthermore evaluation of cyclin D1 and p21 may help to idendify high-risk patients with urothelial carcinoma. Patients with tumors displaying high p27 expression had fewer recurrence (p=0,001). There was no significant correlation between p27 and tumor grade, stage. These findings support that p27 may represent an independent prognostic factor in urothelial carcinoma. Cyclin E immunoreactivity was not associated with any pathologic characteristics and clinical outcomes. Advancing tumor grade (p=0,01) and stage (p=0,01) were accompained by an increase in survivin expression. These findings support a role of survivin in urothelial carcinoma progression.In conclusion, our findings support a role for cyclin D1, p21 and survivin as strong markers for predicting the biological potential of bladder tumors and identifying those tumors most likely to progress to muscle invasive disease. Furthermore, the expression of p27 protein may be a useful prognostic marker to evaluate the recurrences of urothelial carcinoma.