Benign, borderline ve malign over seröz ve müsinöz tümörlerinde P53, BCL-2, PCNA, GLUT-1, E-Cadherin arasındaki farklılıklar ve prognostik değeri
Prognostic value and difeerences among P53, BCL-2, PCNA, GLUT-1, E-Cadherin in benign, borderline and malignant serous and mucinous ovarian tumors
  1. Tez No: 195769
  2. Yazar: ZEHRA ERKUL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FÜRUZAN KACAR DÖGER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Patoloji, Pathology
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Patoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
ÖZETBu çalışmada over primer seröz ve müsinöz tümörlü 60 olgunun ameliyat materyallerinde p53, bcl-2, PCNA, E-Cadherin ve GLUT-1'in immunhistokimyasal ekspresyonları incelenmiştir. Benign, borderline ve malign gruplar arasında ekspresyon farklılıkları yanısıra; malign grupta evre, derece, peritoneal sitoloji gibi prognostik faktörlerle ilişkisi araştırılmıştır. Ayrıca hastaların yaşam süreleri ile bu belirleyiciler arasında ilişki olup olmadığı incelenmiştir.Benign lezyonlardan malign lezyonlara doğru gidildikçe p53, PCNA ve GLUT-1 pozitif olgu sayısındaki artış istatistiksel olarak anlamlı bulundu (p=0,03, p=0,002, p=0,001). Bu belirleyicilerin tersine benign lezyonlardan malign lezyonlara doğru gidildikçe bcl-2 ile pozitif boyanan olguların sayısında istatistiksel olarak anlamlı bir azalma dikkati çekti (p=0,01).Karsinom olgularında evre arttıkça p53, PCNA ve GLUT-1 pozitif olgu sayısında artış izlendi ve bu artış istatistiksel olarak da anlamlı bulundu (p=0,01, p=0,004, p=0,014). E-Cadherin ve bcl-2 ile evre arasında anlamlı istatistiksel fark bulunmadı (p=0,46, p=0,78). Çalışmada kullanılan hiçbir immunhistokimyasal belirleyici ile derece, peritoneal sitoloji gibi prognostik faktörler ve yaşam süresi arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki kurulamadı.Bu sonuçlar over karsinogenezinde proliferasyon/apoptozis dengesizliğinin önemli yer tuttuğunu göstermiştir. Bunun yanısıra tümör gelişiminde enerji ihtiyacının önemli olduğu ve GLUT-1'in bu yönde malign transformasyona katkıda bulunduğu düşünülmüştür. İlginç olarak bazı tümörlerde kötü prognoz, bazılarında ise iyi prognoz göstergesi olan bcl-2, bu çalışmada over tümörlerinde benign lezyonlardan malign lezyonlara doğru gidildikçe azalmıştır. Bu bulgu bize apoptozis inhibitörü olan bcl-2'nin over karsinogenezinde bilmediğimiz başka mekanizmalarla etki ettiğini düşündürmüştür.Bizim bulgularımız over kanserinin biyolojik potansiyelini belirlemede p53, PCNA ve GLUT-1'in güçlü belirleyiciler olduğunu ve bu belirleyicilerin agresiv gidişi belirlemede yararlı olabileceğini göstermiştir
Özet (Çeviri)
SUMMARYIn the present study, immunohistochemical expression of p53, bcl-2, PCNA, E-Cadherin was examined in surgical material of 60 cases with ovarian primary serous and mucinous tumor. Besides differences in expression among benign, borderline and malign groups, association with prognostic factors such as stage, grade, and peritoneal cytology was investigated in the malign group. Furthermore, relation between these indicators and survival of patients was assessed as well.From benign lesions towards malign lesions, increase of p53, PCNA and GLUT-1 positive cases was found statistically significant (p=0,03, p=0,002, p=0,001). Contrary to these indicators, from benign lesions towards malign lesions a statistically significant decrease in cases positively stained with bcl-2 drew attention (p=0,01).As the stage advanced, among carcinoma cases an increase was observed in the number of p53, PCNA and GLUT-1 positive cases and this increase was found statistically significant (p=0,01, p=0,004, p=0,014). No significant statistical difference was found between the phase and E-Cadherin and bcl-2 (p=0,46, p=0,78). No statistically significant relation could be established between prognostic factors like grade, peritoneal cytology and any of the immunohistochemical indicators used in this study.These results indicated the importance of proliferation/apoptosis imbalance in ovarian carcinogenesis. The demand for energy was found important in tumor development and in this aspect GLUT-1 was considered to contribute to malign transformation. Striking in this study, bcl-2, indicator for worse prognosis in some cases and for good prognosis in others, decreased from benign lesions towards malign lesions in ovarian tumors. This finding made us think that in ovarian carcinogenesis the apoptosis inhibitor bcl-2 may act with other mechanisms.Our findings indicated p53, PCNA and GLUT-1 as strong indicators of biological potential of ovarian cancer and useful in the assessment of aggressive progress.