Ratlarda mekanik ventilasyona bağlı olarak gelişen diyafragma atrofisinde oksidatif stresin rolü ve atrofinin önlenmesinde teofilinin etkisi
- Tez No: 195809
- Danışmanlar: PROF.DR. KÜRŞAT UZUN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları ve Tüberküloz Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Mekanik ventilasyon uygulamasına bağlı olarak solunumun en önemli kası olan diyafragmada hareket bozukluğu ve atrofi meydana gelmektedir. Diyafragma fonksiyon bozukluğunda oksidatif stresin rolü olduğu çeşitli çalışmalar ile gösterilmiştir. Diyafragma atrofisinin önlenmesinde teofilin ve antioksidan gibi çeşitli ilaçlar kullanılmıştır. Çalışmamızda hayvan modelinde ventilasyon uygulamasına bağlı olarak diyafragma atrofisinin önlenmesinde oksidatif stresin rolünü araştırdık ve intravenöz teofilin uygulanmasının diyafragma atrofisine etkisini ve bunun önlenmesinde teofilin kullanımının gerekli olup olmadığını araştırmayı amaçladık. Çalışmamızda 30 adet, sağlıklı 4 aylık erkek Sprague-Dawley ratlar kulanıldı. Ratlar 3 gruba ayrılarak (Grup 1 MV uygulanmayan kontrol grubu, n=10; Grup 2 MV uygulanan plasebo grubu n=10; Grup 3 MV'a bağlanan ve teofilin infüzyonu uygulanan teofilin grubu n=10) çalışıldı. Her üç grupta oksidatif stresi değerlendirmek için NO, SOD, MDA, XO plazma, BL, akciğer ve diyafragmada ölçüldü. Her üç grupta atrofiyi değerlendirmek için diyafragmanın en büyük çapı ve membranöz kısmın en büyük çapı ölçüldü ve histopatolojik olarak değerlendirildi. Her üç gurubun diyafragma ağırlığı, diyafragma büyük çapı, diyafragma membranöz kısmın büyük çapı ve diyafragma ağırlığının vücut ağırlığına oranı karşılaştırıldığında diyafragma büyük çap, membranöz kısmın büyük çapı grup 2'ye göre grup 1'de daha fazlaydı.
Özet (Çeviri)
Movement disorder and atrophy ocur in diaphragma, the most important muscle of respiration, because of mechanical ventilation. Various studies showed that oxidative stres plays a part in diaphragma malfunction. Such drugs as theophylline and antioxidants have been used in the prevention of diaphragmatic atrophy. In our study, the significance of oxidative stres was investigated in the prevention of diaphragmatic atrophy due to ventilation on animal models and aimed at investigating the effect of intravenous theophylline administration on diaphragmatic atrophy and whether the use of theophylline is necessary in the prevention of diaphragma atrophy. In the study, healthy, 4-month-old Sprague-Dawley rats of 30 were included. The rats were studied classifying into 3 groups (Group 1, control group and not applied MV, n=10; Group 2, placebo group, applied MV, n=10, Group 3, provided with MV and theophylline administered group, n=10). In all these 3 groups, NO, SOD, MDA, XO plasma were measured in lungs and diaphragma to assess oxidative stress. In three groups, the largest diameters of the diaphragma and membranous part were measured and evaluated histopathologically.