Perinatal sonucu öngörmede kısa biofizik profil ve doppler ultrasonografinin karşılaştırılması
Compared short biophysical profile (sbp) and obstetric doppler analysis for prediction of perinatal outcome
  1. Tez No: 195810
  2. Yazar: MEHMET BARDAKCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ ACAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
ÖZETÇalışmamızda, perinatal sonucu öngörmede kısa biyofizik profil (KBP) ve obstetrik doppler analizini karşılaştırdık ve miyada yakın gebe takibinde elektronik fetal moniterizasyona alternatif olarak doppler ultrasonografinin kullanılabilirliğini değerlendirdik.Çalışmamızda non-stres test (NST) ve amnion sıvı volümü (ASV) birlikte değerlendirilerek KBP oluşturuldu. Amnion sıvı volümü az ve/veya nonreaktif NST varlığı anormal kısa biyofizik profil olarak yorumlandı.Çalışma, Ekim 2006 ve Mayıs 2007 tarihleri arasında SÜMTF Kadın Hastalıkları ve Doğum kliniğine doğum için başvuran miyadında ve gebelik haftası 36'dan büyük olan 315 gönüllü gebe üzerinde yapıldı. Servise yatırılan hastalara çalışmayla ilgili form doldurtuldu, rutin gebelik muayeneleri ve laboratuar tetkiklerini takiben Logic 400 ultrason aleti ve 3,5 Mhz abdominal konveks prob kullanılarak fetüs sayısı, intrauterin situsu, habitusu fetal kalp aktivitesi ve ritmi, BPD, femur boyu, karın çevresi ölçülerek Sheppard formülüne göre tahmini fetüs ağırlığı bulundu. Major fetal anomali ekarte edildikten ve tekiz gebelik teyit edildikten sonra dört kadrandaki amnion sıvısı cepleri değerlendirildi. Doğumhaneye alınan gebeye semifowler pozisyonunda kardiyotokografi cihazı ile NST yapıldı. ASV ve NST birlikte değerlendirilerek KBP oluşturuldu. ASV az ve/veya nonreaktif NST varlığı anormal KBP olarak yorumlandı. Obstetrik doppler analizi ve KBP'in perinatal sonucu öngörme ve fetal distresi tahmin gücü değerlendirildi.Perinatal sonucun değerlendirilmesinde fetal distres, mekonyum varlığı, perinatal mortalite, yenidoğan yoğun bakım ünitesinde takip, 5.dk APGAR ve umbilikal arter kan gazı pH sonuçlarına bakıldı ve testlerin etkinliği bu parametrelere göre değerlendirildi.Elde ettiğimiz bulgulara göre; KBP ve obstetrik doppler analizi anormal olan gruplarda tüm parametrelerin sonucu kötü bulundu. KBP ve obstetrik doppler analizi normal ve anormal olan gruplar arasındaki farklar istatiksel olarak anlamlı idiAkut fetal distresi (AFD) tahminde KBP en yüksek sensitiviteyi (%60) gösterdi. Umbilikal arter doppler analizi için sensitivite %50, uterin arter doppler analizi için %30 olarak saptandı. KBP ile umbilikal arter doppler analizi bulgularının kombine edilmesi durumunda sensitivite %70'e yükseldi, perinatal öngörü ve fetal distresi tahmin gücü duyarlılığı arttı ve diyagnostik açıdan anlamlı bir gelişme sağlandı.Sonuç olarak, fetal distresi tahmin etme gücü ve perinatal sonucu öngörmede KBP, obstetrik doppler analizinden daha değerli antenatal test olarak saptandı. Fakat KBP'nin doppler analizi ile kombine edilmesi duyarlılığı artırmış, perinatal öngörü ve fetal distresi saptamada diyagnostik açıdan anlamlı derecede fayda sağlamıştır. Bu sebeple antenatal tanıda tek başına KBP yerine, KBP'nin doppler analiziyle kombine edilmesinin daha değerli olduğu sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
SUMMARYIn our study we compared short biophysical profile (SBP) and obstetric doppler analysis for prediction of perinatal outcome and we evaluated the appliciability of doppler ultrasonography as an alternative to electronic fetal monitorisation in follow up of nearterm pregnancies.In our study SBP was constituted by evaluating both amniotic fluid volume index (AFVI) and nonstress test (NST) together. Decreased amniotic fluid volume and/or the presence of nonreactive NST were evaluated as abnormal short biophysical profile.Study was carried out among 315 volunteer pregnant women who had pregnancies at term and 36 weeks and above gestations and who had admitted to S.U.M.T.F Obstetric and Gynecology clinic for labor between October 2006 and may 2007.The hospitalised patients were required to fill out the study form, and following. Routine pregnancy examinations and laboratory tests by using Logic 400 ultrasonography equipment and 3,5 Mhz. abdominal convex probe, fetus number, intrauterin situs and habitus; fetal cardiac activity and rhythm were evaluated and also by measuring biparietal diameter, femur length, abdominal circumference together according to Sheppard formula estimated fetal weight were evaluated. After ecartation of Major fetal anomaly and detection of single pregnancy, amniotic fluid index was evaluated in 4 quadrants. Pregnants at labor room were applied NST by cardiotocography equipment at semifowler position by evaluating AFI and NST together; SBP was constituted, decreased AFI and/or the presence of nonreactive NST were evaluated as abnormal SBP. The predictive value of obstetrical doppler analysis and SBP was investigated for prediction of perinatal outcome and fetal distress.In evaluation of perinatal outcome; the presence of fetal distress and meconium, perinatal mortalitiy, follow up at neonatal intensive care unit, 5th minute APGAR score and umbilical arterial blood pH results were evaluated and the efficacy of these tests were evaluated according to these parameters.According to our results; in groups that have abnormal SBP and obstetrical doppler analysis, the results of all parameters were found bad. The differences between groups that have normal and abnormal SBP and obstetrical doppler analysis were statistically significant.In prediction of AFD (acute fetal distress); SBP had the highest sensitivity (%60). The sensitivity for umbilical artery doppler analysis was %50, and for uterine artery doppler analysis was %30. With the combination of SBP and umblical artery doppler analysis results, sensitivity has increased to %70, the sensitivity for prediction of perinatal outcome and fetal distress has increased and there was a significant progression considering diagnostic perspective.As a result; SBP was found more valuable antenatal test compared to obstetrical doppler analysis in prediction of fetal distress and perinatal outcome. But combination of SBP with doppler analysis has increased sensitivity; and there has been a significant benefit diagnostically in prediction of fetal distress. For this reason; in antenatal diagnosis instead of SBP alone we concluded that combination of SBP with doppler analysis is more valuable.