Gebelerde trimesterler arası depresyon, anksiyete, diğer ruhsal belirtiler ve yaşam kalitesi düzeyleri.
- Tez No: 195814
- Danışmanlar: PROF.DR. ALİ SAVAŞ ÇİLLİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu çalısmada gebelerde trimesterler arasında depresyon, anksiyete, diger ruhsal belirtiler ve yasam kalitesi düzeyleri arasındaki farklılıkların arastırmayı amaçladık. Çalısma hakkında bilgi verilerek her trimesterden 50 gebe ve kontrol grubu için sosyodemografik özellikleri gebelere benzeyen dogurganlık çagındaki gebe olmayan 50 kadın olmak üzere, dört farklı gruptan toplam 200 gönüllü katılımcı dahil edildi. Örneklem grubunun tamamı fiziksel ve ruhsal yönden bilinen bir hastalıgı olmayan gönüllüler arasından seçildi. Tüm katılımcılara Beck Depresyon Envanteri (BDE), Beck Anksiyete Envanteri (BAE), SCL-90-R (Belirti Tarama Listesi), WHOQOL-BREF-TR (Yasam kalitesi ölçegi-kısa form) uygulandı ve sonuçlar istatistiksel olarak analiz edildi. BDE ve BAE puanları 2. ve 3. trimester gebelerde kontrol grubuna göre anlamlı derecede yüksek bulundu. Klinik düzeyde depresyon oranları kontrol grubunda %10, 1. trimesterde %22, 2. trimesterde %32, 3. trimesterde %36 olarak bulundu. SCL-90-R testinde tüm trimesterlerde kontrol grubuna göre somatik belirtiler, anksiyete ve depresif belirtiler anlamlı derecede yüksek, obsesif belirtiler anlamlı derecede düsük bulunmustur. Gebelerde yasam kalitesi fiziksel saglık, psikolojik saglık ve çevre alanında en düsük grup 3. trimesterdi. Yasam kalitesi fiziksel saglık, psikolojik saglık ve çevre alanı puanları ile gebelik süresi, BDE, BAE ve belirti tarama listesinin tüm alt ölçek puanları arasında anlamlı derecede negatif bagıntı bulundu. Ayrıca gebe kadınlarda BDE puanları ile çocuk sayısı ve gebelik süresi arasında, BAE puanları ile de çocuk sayısı arasında anlamlı derecede pozitif yönde bagıntı bulunmustur. Bulgularımız gebeligin tüm trimesterlerinde, özellikle de 3. trimesterde depresyon ve anksiyete düzeylerinin arttıgını, yasam kalitesinin düstügünü göstermektedir. Gebelerde, özellikle ilerlemis gebeliklerde, hekimler depresyon ve anksiyeteye karsı uyanık olmalı ve yol açabilecekleri sonuçlar nedeniyle gebelikte görülen depresyon ve anksiyete bozuklukları hemen tedavi edilmelidir.
Özet (Çeviri)
In this study, we aimed to investigate the differences of levels of depression, anxiety, other psychiatric symptoms and health related quality of life during pregnancy among trimesters. After giving information about the study, 50 pregnant women from each trimester and 50 non-pregnant but in reproductive period women who have similar sociodemographic features with pregnant women for the control group, totally a sample of 200 volunteer participants from four different groups were included in the study. The entire sample was elected among volunteers who had no known physical and psychological problem. Beck Depression Inventory (BDI), Beck Anxiety Inventory (BAI), SCL-90-R and WHOQOL-BREF-TR were administered to the participants and the results were statistically analyzed. Comparing with the control group, pregnant women from the second and the third trimesters had significantly high BDI and BAI scores. The estimated clinical depression rates for the control group were %10, for the first trimester %22, for the second trimester %32 and for the third trimester %36. Considering SCL-90-R, by comparing with the control group, each trimester group had significantly high levels of depressive symptoms, anxiety and somatic symptoms and significantly low levels of obsessive symptoms. Among pregnants, third trimester pregnants had the lowest health related quality of life on the physical health, psychological health and environment areas. A negative correlation between physical health, psychological health and environment areas of health related quality of life and BDI, BAI and entire SCL-90-R scores was found. Moreover, among pregnants, BDI scores and number of children together with duration of pregnancy, also BAI scores and number of children were significantly related. Our findings suggest that during the entire trimesters of pregnancy, especially during the third trimester, levels of depression and anxiety increase and the health related quality of life decrease. During pregnancy, especially in last gestational weeks, physicians have to be wakeful and watchful against depression and anxiety. Because of the unwanted results, antenatal depression and anxiety disorders have to be immediately treated.