Kliniğimizde 2001-2005 yılları arasında yatırılarak izlenen zehirlenme olgularının geriye dönük değerlendirilmesi
Retrospective evaluation of hospitalized patients between 2001 and 2005 years in our clinic
- Tez No: 195815
- Danışmanlar: PROF. DR. V. MELTEM ENERGİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu çalışma; Konya bölgesindeki çocukluk çağı zehirlenme olgularının değerlendirilmesi ve korunma yöntemleri hakkında gerekli verilerin toplanması amacıyla yapılmıştır. Çalışmamızda, SÜMTF Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Kliniğinde 2001-2005 yılları arasında zehirlenme tanısıyla izlenen 513 olgu, zehirlenme şekli ve nedenleri, zehirlenmeye yol açan etkenler, yapılan tedavi ve sonuçları açısından değerlendirilmiştir.4 yıllık süre içinde çocuk acil polikliniğine başvuran 61530 hastanın 1027'sine zehirlenme tanısı konulmuştur. Bunların 678'i çocuk servisinde yatırılarak takip ve tedavi edilmiş ve dosya bilgileri tam olan 513 zehirlenme olgusu değerlendirilmiştir. Bu süre içerisinde 219 erkek, 294 kız olgu zehirlenme nedeniyle hastaneye yatırılmıştır. Olguların çoğunun (%47.4) kaza sonucu meydana geldiği ve yaş ortalamasının 7,8±5,6 olduğu görülmüştür. İntihar girişimi nedeniyle olan zehirlenmelerin en sık 10?17 yaş arasında ve kızlarda daha sık olduğu tespit edilmiştir. Zehirlenme etkenleri sırasıyla ilaçlar %70,2, İnsektisit-organofosfat %11,9, kimyasal maddeler %8,6 olduğu saptanmıştır. İlaçlar arasında en sık santral sinir sistemi ilaçlarının ve bunlar arasında ise en sık görülen etkenin amitriptilin (%42,2) olduğu tespit edilmiştir. Hastaların %99'u tamamen iyileşirken 3'ü (%0.58) ölümle sonuçlanmıştır.Çocukluk çağı zehirlenmeleri en sık kaza nedeniyle, ağızdan alım yoluyla ve ilaçlarla olmaktadır. Bu gerçek, ilaçların ve toksik maddelerin kilitli dolaplarda ve çocukların ulaşamayacağı yerlerde saklanması gerektiğini ve güvenli kapak kullanımının ve toplum eğitiminin zehirlenmeleri belli oranda önleyebileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out in order to evaluate the cases of childhood period poisoning and to collect required data about the methods of prevention in the region of Konya.In the study, regarding the reasons and the way they got poisoned, the factors causing poisoning, the treatment and its results, it was evaluated that 513 cases observed with the diagnose of poisoning between the years of 2001-2005 in Selcuk University Meram Medical Faculty.During the four year time, of the 61530 patients applying to the department of child emergency clinic, 1027of them were diagnosed as poising. 678 of these were hospitalized to be observed and treated and the ones, 513 patients, having complete file information were included in the study. During this period, 219 males and 294 females were hospitalized. And it was understood that many of the cases (47.4%) stemmed from accidents and average age was 7,8±5,6. It was determined that the most common poisoning resulting from committing suicide existed among the girls between the ages of 10-17. The factors causing poisoning are identified as, in order, 70,2% drugs, 11.9% insecticides-organaphosphate, 8.6% chemicals .It was further demonstrated that, among the drug, the most common ones were central nerve system drugs and among those the most common factor was seen as amitriptilyn (42,2%). While 99% patients were recovered, only three of them died.Childhood poisoning most commonly occur on grounds of accidents and drugs and most commonly in the way of GIS. This fact shows that drugs and toxic materials should be kept in the locked areas and in the places where children aren?t able to reach and that safe cover use and public education may, to some extent, prevent children from poisoning.