Protez kaide materyallerinde farklı polisaj yöntemlerinin mikrosertlik ve bakteriyel kolonizasyon üzerine etkilerinin incelenmesi
The evaluation of the effects of different polishing techniques on the microhardness and bacterial colonization of denture base materials
- Tez No: 195838
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MURAT YENİSEY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Çalısmamızın amacı; kimyasal yapıları ve polimerizasyon yöntemleri farklı olan protez kaide materyallerine uygulanan çesitli polisaj islemlerinin kaide materyalinin yüzey pürüzlülügü, mikro sertligi ve bakteriyel kolonizasyonu üzerine etkilerini incelemektir. Bu amaçla; ısıyla (Lucitone199, Paladon 65, SR Ivocap Plus), ısıkla (Versyo.comHD) ve mikrodalga (Acron MC) ile polimerize olan protez kaide materyallerinden 40' ar adet örnek hazırlanmıstır. Tüm örnek yüzeyleri 600, 1000 ve 1200 grid' lik silikon karbid zımparalarla zımparalanmıstır. Her bir protez kaide materyaline ait örnekler farklı polisaj yöntemlerinin uygulandıgı 4 alt gruba ayrılmıstır (n=10). Kontrol amaçlı olarak bir gruba mekanik polisaj (M), diger üç gruba ısıkla polimerize olan glaze likitleriyle [Palaseal (PA), Plaquit (PL), Lightplast-Lack (L)] kimyasal polisaj uygulanmıstır. Yüzey pürüzlülügünün degerlendirilmesinde profilometre cihazı kullanılmıstır. Baslangıç ve bakteriyel kolonizasyondan bir ay sonra mikro sertlik ölçümleri Knoop sertligi (HK) cinsinden mikro sertlik ölçüm cihazı ile yapılmıstır. Bir gün ve bir ay sonrasındaki bakteriyel kolonizasyonu degerlendirmek için kültürel sayım yöntemlerinden koloni sayım yöntemi kullanılmıstır. Tüm bu ölçümlerden elde edilen veriler parametrik çift yönlü varyans analizi kullanılarak degerlendirilmis ve ortalamaların çoklu karsılastırılmasında Tukey HSD testi kullanılmıstır (p=0.05). ki mikro sertlik ölçümü ile iki bakteriyel kolonizasyon ölçümünden elde edilen veriler bagımlı iki grup karsılastırması testi ile karsılastırılmıstır. Yüzey pürüzlülügü, mikro sertlik ve bakteriyel kolonizasyon arasındaki etkilesim Pearson sıra korelasyon testi ile incelenmistir. Aralarındaki iliskinin tespiti için regresyon analizi yapılmıstır. Polisaj yöntemleri karsılastırıldıgında en düsük ortalama yüzey pürüzlülük (Ra) degerleri PL ve L gruplarında elde edilmistir. Her iki mikro sertlik ölçümü sonucunda da tüm akrilik grupları için en yüksek HK degeri L grubunda elde edilmistir. Her iki bakteriyel kolonizasyon ölçümü sonucunda L ile diger gruplara göre daha düsük kolonizasyon degerleri elde edilmistir. Genel olarak akrilikler karsılastırıldıgında her iki mikro sertlik ölçümü sonucunda da Acron MC ile en yüksek mikro sertlik degeri elde edilmistir. Çalısmamızın sonucunda ısıkla aktive olan glaze likitlerinin genel olarak mekanik polisaja göre daha iyi sonuçlar verdikleri görülmüstür. Lightplast-Lack'in yüzey pürüzlülügünü azaltması, mikro sertligi arttırması ve kolonizasyonu azaltması bakımından diger polisaj yöntemlerine alternatif olarak kullanılabilecegi tespit edilmistir. Çalısmamızda kullanılan tüm polisaj yöntemlerinin düzgün yüzeyler elde etmedeki etkinligi yeterli bulunmakla birlikte, Lightplast-Lack uygulama kolaylıgı, islem süresinin kısalıgı, daha düzgün ve sert yüzeyler elde edilmesi ve diger avantajları göz önünde bulunduruldugunda diger polisaj yöntemlerine alternatif olarak tercih edilebilir. Ancak bu materyallerle ilgili daha ileri çalısmalara ihtiyaç oldugu düsünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to evaluate the effects of different polishing techniques on the surface roughness, microhardness and bacterial colonization of denture base materials which have different chemical structure and polymerization techniques. For this purpose 40 specimens were prepared for each of heat curing (Lucitone199, Paladon 65, SR Ivocap Plus), light curing (Versyo.comHD) and microwave curing (Acron MC) denture base materials. All specimens were wetgrounded with 600, 1000 and 1200- grit silicone carbide abrasive papers. The prepared specimens were divided into 4 groups (n=10) for different polishing procedures. One of these groups were mechanically polished (M) as control and the other three groups were chemically polished with photo-activating glazes [Palaseal (PA), Plaquit (PL), Lightplast-Lack (L)]. A profilometer was used to evaluate the surface roughness. The microhardness evaluations as Knoop hardness (HK) at the beginning and after one month were made by a microhardness tester. Bacterial colonization after one day and one month were evaluated by colony counting technique. The outcoming data were statistically analyzed with parametric two-way analysis of variance and the mean values were compared by the Tukey HSD test (=0.05). The relationship between surface roughness, microhardness and bacterial colonization were evaluated by Pearson rank correlation test. To determine the relationship between them regression analysis were used. When the polishing techniques were compared, the smallest Ra values were achieved for PL and L. In both of the two microhardness evaluations for all acrylic groups, the highest HK value was obtained with L. In both of the bacterial colonization evaluations lower colonization values were obtained in L than the other groups. When acrylics were compared higher HK values were obtained in Acron MC groups. As a result, it was seen that the photo activated glazes exhibited better results than the mechanical polishing generally. Lightplast-Lack could be used as an alternative to the other polishing techniques because of the decrease in surface roughness, increase in microhardness and decrease in bacterial colonization. Efficacy of polishing techniques which were used in our study on creating smooth surfaces were observed sufficient, however, Lightplast-Lack were considered as an alternative of other polishing techniques because of its being easy to use, time saving, creating smoother and harder surfaces and the other advantages. Also, it was considered that further studies should be made with these materials.