Öğrencilerin beden eğitimi dersine ve ders dışı etkinliklere yönelik tutumlarında beden eğitimi öğretmenlerinin rolü
The role of physical education teachers towards the attitudes of students of physical education lesson and activities out physical education lesson
  1. Tez No: 195842
  2. Yazar: AYCEN AYBEK
  3. Danışmanlar: PROF. OSMAN İMAMOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Arastırmanın amacı; Türk Milli Egitimindeki ortaögrenim okullarında ögrencilerin, beden egitimi dersine ve ders dısı etkinliklere karsı tutumları ve bunun yanı sıra beden egitimi ögretmenlerinin ders dısı etkinliklerdeki rolünün analiz edilmesidir. Anket; kimlik bilgileri, ögrencilerin beden egitimi dersi hakkındaki düsünceleri ve ders dısı etkinlik ve beden egitimi ögretmenleri hakkındaki düsünceleri olmak üzere üç bölümden olusmaktadır. Yapılan çalısmada 3 ildeki çesitli ortaögrenim okulları incelenmistir. Arastırmaya katılan ögrencilerin sınıf düzeyleri lise 1. sınıf (n=319) %32.3, 2. sınıf (n=339) % 34,3 ve 3. sınıf (n=330) %33,4 `tür. Arastırmaya 512 `si erkek, 478'i kız olmak üzere toplam (n=990) ögrenci katılmıstır. Elde edilen verilere Windows ortamında SPSS paket programı kullanılarak istatistik islemler yapılmıstır. statistiksel islem olarak ki-kare, frekans ve yüzde testleri uygulanmıstır. Ögrencilerin beden egitimi dersini her yıl almak isteme oranları (n=794) %80,2 bulunmustur. Yine ögrencilerin ders dısı aktivitelere en çok yönlendiren etkenler sıralamasında birinci sırada (n=420) % 42,4 ile çevre olurken beden egitimi ögretmeni (n=125) %12.6 ile çevre, aile ve okuldan sonra gelmektedir. Ögrencilerin beden egitimi dersi ve beden egitimi ögretmenlerine karsı olumlu tutum gösterdikleri görülmüstür. Çalısmanın sonucunda ögrencilerin ders dısı etkinliklerine katılım oranlarının istenilen seviyede olmadıgı ve ders dısı etkinliklerin ögrencilerin beklentilerini tam olarak karsılayamadıgı ortaya çıkmıstır. Okul yönetimi ve beden egitimi ögretmenleri, kız ve erkek ögrencilerin beklentileri dogrultusunda ders programları ve ders dısı etkinlikler düzenleyebilir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to analyze the attitudes of the students towards physical education lesson and activities out of the physical education lesson in elementary school at turkish national education system. At the same time the role of physical education teachers are researched.In thıs study has three parts; public survey, identity information, the thought of students about physical education lesson and out of lesson activity and also,the thought of students about physical education teacher.ın this study different secondary school in three cities are investigated. The level of the students who contribute this survey are 1.grade (n=319) %32.3, 2.grade (n=339) %34.3 and 3.grade (n=330) %33,4. 512 male, 418 female, total 990 students contribute the survey. Getting data are made statistic treatment by using SPSS packet programme in Windows. Chi-square, frequency and percent tests are applied as a statistical process. The demand of the students who take physical education lesson?s rates are found (n=794) %80,2 . Again, ordering of factors which the students are orientated out of lesson activities are at the first order environment (n=420) %42,4 . Physical education teacher (n=125) %12,6 and environment are coming after family and school. It?s shown that the students have positive attitudes to the physical education and the physical education teacher. In the result of the survey, ıt appears that the students contributing rates in out of lesson activities are not suitable level and out of lesson activities are not recieved the students expectations school management and physical education teacher can put in order male and female students expectations in lesson programmes and out of lesson activities.