Lathyritic köpeklere uygulanan dental implantlarda kollajen doku yıkımının osseointegrasyona etkisi (deneysel çalışma)
The effect of collagen tissue destruction on osseointegration in dental implants carried out on lathyritic dogs
- Tez No: 195841
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TUĞRUL KIRTILOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2007
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
LATHYRİTİC KÖPEKLERE UYGULANAN DENTAL IMPLANTLARDA KOLLAJEN DOKU YIKIMININ OSSEOİNTEGRASYONAETKİSİMurat İnanç CENGİZ, Doktora TeziOndokuz Mayıs Üniversitesi, Samsun, Aralık 2007Lathyrism, interfibriller çapraz bağlantıda rol alan lizil oksidaz enziminin inhibe edilmesine bağlı olarak gelişen, hasarlı kollajen sentezi ile karakterize bir bağ dokusu hastalığıdır. Lathyritic ajan olan beta-aminoproprionitrile (ß-APN), bağ doku metabolizmasını incelemede en fazla kullanılan ajandır. Amacımız; bugüne kadar hiç kullanılmamış, insan modeline oldukça yakın bir deney modeli olan köpekte lathyrism oluşturmak ve bu köpekte yerleştirilen implantlarda osseointegrasyonu kemik implant yüzey indeksi ile değerlendirmek ve bağ dokusunun osseointegrasyona etkisini gözlemlemektir.ß-APN, kronik lathyrism modelini oluşturmak için kullanılmıştır. Çalışma 12 aylık, iki erkek çoban köpeği üzerinde gerçekleştirildi. Bir yıllık deney aşamasında köpeklerde; implant etrafı dokular radyolojik, histomorfometrik, histopatolojik olarak incelendi. Serum alkalen fosfataz, serum asit fosfataz ve kemik alkalen fosfataz düzeyleri ölçüldü.Deney grubunda kontrol grubuna kıyasla implantlar etrafındaki kemik yapıda önemli bir farklılık gözlenmedi. Deney grubunda kontrol grubuna kıyasla implant ve implant etrafı krestal kemik ve bağ dokuda radyolojik, histolojik ve histomorfometrik incelemelerde önemli değişiklikler gözlendi.
Özet (Çeviri)
THE EFFECT OF COLLAGEN TISSUE DESTRUCTION ON OSSEOINTEGRATION IN DENTAL IMPLANTS CARRIED OUT ON LATHYRITIC DOGSMurat İnanç CENGİZ, phD Thesis19 Mayıs University, Samsun, December 2007Lathyrism is characterized by defective collagen synthesis due to inhibition of lysyl oxidase, an enzyme essential for interfibrillar cross-linking. The lathyritic agent beta-aminoproprionitrile (ß-APN) is considered a suitable agent to evaluate the connective tissue metabolism. In our study we created lathyrism on a dog which is quite similar to human model. We aimed to determine the effects of connective tissue on osseointegration by evaluating the bone-implant contact value ratio around the implant. ß-APN was used to create chronic lathyrism in the canine model. 1 year old, 2 male dogs were included in this study. Peri-implant tissues obtained from the dogs were examined radiologically, histomorphologically and histopathologically. Serum alkaline phosphatase, serum acid phosphatase, bone alkaline phosphatase levels were measured. The study lasted for 1 year. The type of bone around the implants and the maturation stage was similar between the study group and the control group. Significant changes were observed on histologic, radiologic, histomorphometric investigations in peri-implant bone and the connective tissue between study and control group.