Hipertansiyonlu hastalarda kan prolidaz aktiviteleri
Blood prolidase activty of the patient with hypertension
  1. Tez No: 195862
  2. Yazar: KEVSER ELÇİ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. NURTEN AKSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 44
Özet
Hipertansiyon toplumsal bir sağlık sorunudur. Erken tanı ile kontrol altına alınabilen, geç kalındığında, iskemik kalp hastalıkları, serebrovasküler hastalıklar gibi ölümcül seyreden komplikasyonlara ya da organ hasarlarına yol açan küçümsenmemesi gereken ciddi bir hastalıktır. Prolidaz kollajen metabolizmasında yer alan spesifik bir iminopeptitdir. Spesifiktir çünkü; amino asitlerin C terminalindeki prolin ve hidroksiprolin içeren dipeptidleri yıkan tek enzimdir. Bu nedenle enzim aktivitesindeki artışın bu iki amino asit bakımından oldukça zengin proteinimiz olan kollajenin yapım ve yıkım artışı ile bağlantılı olması beklenilir. Biz çalışmamızda hipertansiyonun kollajen doku üzerindeki etkilerini prolidaz enzim aktivitesini ölçerek belirlemeye çalıştık. Çalışmada, hipertansif hastaların prolidaz aktiviteleri Chinard metodu ile ölçüldü.
Özet (Çeviri)
Hypertension is a social health problem. It is a serious disease thatmust not be underestimated causing mortal complications like ischemic hearth diseases, cerebrovascular diseases or organ damages. Prolidase is a specific imidodipepdidase involved in collagen degradation. It is specific because prolidase is only enzyme that splits dipeptides with proline or hydroxyproline as their C-terminal amino acids. In our study we tried to determine the effects of the hypertension on collagen tisue with meausiring prolidase activity. In the study prolidase activity of patient was measured with Chinard metod.