Mikrofotografi yöntemlerinin tıpta ve biyolojide uygulamaları
  1. Tez No: 19596
  2. Yazar: HÜSEYİN ÜZGÜN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. NEJAT TOPÇUOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 1988
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
O Z E T Bu çalışmada, mikroskop yapısı ve ana mikroskobik yöntemler ile birlikte çeşitli mikrofotografi sistemleri nin yapısal özellikleri ve mikrofotografi çekiminde uy gulanacak yöntemler gösterilmiştir. Çalışmanın sonunda Tablo olarak Beichert Kam-SS mikrofoto,srafi sistemine ait kullanma yönergesi verilmek sureti ile bu sisteme sahip araştırmacılara pratik kullanma yönergesi verilmiş tir. Ayrıca Gereç ve Yöntem bölümünde de Heichert Foto- otomatik mikrofotografi sisteminin kullanılışı ayrıntı ları ile verilmiştir. Çalışmamızda, biyolojik objelerin renkli ve siyah beyaz mikrofotolarmın çekiminde karşılaşılan sorunlar, renkli ve siyah-beyaz mikrof oto. örnekleri üzerinde belir tilmiş ve çözümleri gösterilmiştir. Bu çalışma tıpta ve biyolojide değişik alanlarda çalışacak araştırmacılara mikrofotografi alanında yardım cı olabilmek amacıyla hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
S ü M M A R Y in this study, structure of the microscope, main microscopical methods, together with the structurel features of the various photomicro^raphic systems and methods of photomicrography ara discussed. At the final part of study, instruction manual of the Reichert Kan» SS photomicrography system is given to help the investigators who owns this system. ALso at the materials and methods, the us e of the Reichert Photoautomatic photomicrographic system is given in detail. in our study., the problems can be seen during color and black and vdıite microphotographs, and solutions of them are showed with examples. in this study, we aimed to help the in-vesti^ators in different areas of medicine and biology, on the subject of photomicrography.