Lityum disilikat esaslı laminate veneer restorasyonların marjinal ve internal uyumlarının mikrotomografi cihazı ile değerlendirilmesi
Evaluation of marginal and internal fit of lithium disilicate-based laminate veneer restorations using a microtomographic
- Tez No: 861416
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGÜL KARACAER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Bu çalışmanın amacı; farklı ölçü tekniklerinin ve farklı üretim yöntemlerinin lityum disilikat laminate veneerlerde marjinal ve internal uyumları üzerine etkisini değerlendirmektir. Çalışmada, frasaco (Frasaco GmbH, Almanya) sağ üst santral dişte laminate veneer preparasyonu yapıldı. Ölçü tekniği ve üretim yöntemine göre 4 grup oluşturuldu. Çift aşamalı-ilave tip silikon (Elite H-D, Zhermack S.p.A, Rovigo, Italya) ile konvansiyonel ölçü alındı. Direkt (Ben Q BİS-I, BenQ AB DentCare Corp., Taipei, Tayvan) ve indirekt ((Redon Edge, Redon Müh., İstanbul, Türkiye) yöntemle dijital ölçüler alındı. Alınan ölçülerden CAD/CAM ve ısı-basınç yöntemleriyle lityum disilikat laminate veneerler üretildi (n=10). Sagittal kesitde 7 ve transversal kesitde 7 olmak üzere toplam 14 referans noktası belirlendi. Laminate veneerlerin marjinal ve internal uyumu mikrometrik olarak Mikro-BT (Skyscan 1275; Skyscan, Kontich, Belçika) ile ölçüldü. Ölçü ve üretim yöntemlerinin etkisinin karşılaştırıldığı çalışmada tanımlayıcı istatistikler ortalama, standart sapma, ortanca, maksimum ve minimum değerler ile sunuldu. Verilerin normal dağılıma uyum gösterip göstermediği Shapiro-Wilk testi ile araştırıldı. Yapılacak ikiden fazla grup karşılaştırmalarında varyansların homojenliği varsayımının sağlanıp sağlanmadığı, Levene testi ile değerlendirildi. İkiden fazla bağımsız gruplar arasında yapılan karşılaştırmalar normallik ve varyansların homojenliği varsayımları sağlandığı durumda ANOVA ile, parametrik koşulların sağlanmadığı durumda ise Kruskal-Wallis testi ile değerlendirildi. Kruskal-Wallis testi sonucunda gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılığın bulunması durumunda farklılığın hangi gruptan kaynaklandığı Bonferroni düzeltmeli Dunn testi ile araştırıldı.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to evaluate the effect of different impression techniques and different production methods on the marginal and internal compliance of lithium disilicate laminate veneers. In this study, laminate veneer preparation was carried out on the right upper central tooth of a Frasaco model (Frasaco GmbH, Germany). Four groups were formed based on the measurement technique and production method. Conventional impressions were taken using double-step-additional type silicone (Elite H-D, Zhermack S.p.A, Rovigo, Italy). Digital measurements were obtained using both direct (Ben Q BİS-I, BenQ AB DentCare Corp., Taipei, Taiwan) and indirect (Redon Edge, Redon Müh., Istanbul, Turkey) methods. Lithium disilicate laminate veneers were produced from the measurements using CAD/CAM and heat-pressure methods (n=10). A total of 14 reference points, 7 in the sagittal and 7 in the transverse sections, were identified. Marjinal and internal fit of laminate veneers were measured micrometrically with Micro-CT (Skyscan 1275; Skyscan, Kontich, Belgium). In the study comparing the effects of measurement and production methods, descriptive statistics were presented, including mean, standard deviation, median, maximum, and minimum values. The normal distribution fit of the data was assessed using the Shapiro-Wilk test. The assumption of homogeneity of variances for comparisons involving more than two groups was evaluated using the Levene test. When comparing more than two independent groups, if assumptions of normality and homogeneity of variances were met, analysis was conducted using ANOVA under parametric conditions; otherwise, the Kruskal-Wallis test was employed. In the event of finding statistically significant differences among groups via the Kruskal-Wallis test, post-hoc analysis using Bonferroni-adjusted Dunn test was performed to ascertain the source of differences between specific groups.