Stomalı bireylerin cinsel sorunlarının çözümünde plissit modelinin etkinliğinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effectiveness of plissit model for solving the sexual problems of patients with stoma
- Tez No: 195960
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLÜMSER KUBİLAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 161
Özet
Bu çalışma stomalı bireylerin cinsel sorunlarının çözümünde PLISSIT modelinin etkinliğini değerlendirmek amacıyla deneysel olarak yapılmıştır. Araştırmanın evrenini Ankara ili belediye sınırları içinde yaşayan stomalı bireyler oluşturmuştur. Araştırmanın örneklemini toplam 60 hasta oluşturmuştur. Deney grubuna Ankara ili Belediye sınırları içinde yaşayan 30 hasta, kontrol grubuna Ankara dışında yaşayan 30 hasta alınmıştır. Verilerin toplanmasında; kişisel bilgi formu, PLISSIT modeli girişim planı ve Golombok?Rust Cinsel Doyum (GRCD) Ölçeği kullanılmıştır. Deney grubundaki bireylere 4 ay boyunca toplam 8 ev ziyareti yapılarak PLISSIT modeli girişim planı rehberliğinde cinsel sorunları değerlendirilmiş ve çözümlenmiştir. Deney grubuna ilk ve son ziyarette, kontrol grubuna hastanede ve 4. ayın sonunda kişisel bilgi formu ve GRCD Ölçeği uygulanmıştır. Verilerin istatistiksel analizinde ortalama, Mann Whitney U testi, Wilcoxon Eşleştirilmiş İki Örnek testi ve Friedman testi kullanılmıştır. Araştırmamızda deney grubundaki bireylerin PLISSIT modeli girişim planı rehberliğinde cinsel sorunları ele alınmadan önce GRCD ölçeği ve alt gruplarından aldıkları ortalama puanların cinsel yaşamın aktivite olması beklenen 6. haftada yükseldiği; ancak girişim planı uygulanarak cinsel sorunlar ele alındıktan sonra aldıkları ortalama puanların düştüğü belirlenmiştir. Kontrol grubundaki bireylerin ön testte GRCD ölçeği ve alt gruplarından aldıkları ortalama puanların son testte yükseldiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study has been experimentally performed in order to evaluate the effectiveness of PLISSIT model in solving the sexual problems of patients with stoma. The universe of the study has consisted of patients with stoma who lived within Ankara municipality region. The sample has consisted of 60 patients. Case group has been formed as the patient s who lives in Ankara municipality region and the control group has been selected from patients who lives outside of Ankara. Personal data questionnaire, PLISSIT model and Golombok ? Rust Sexual Satisfaction Scale have been used in order to collect data. Eight visits at home for 4 months have been made, during these visits sexual problems were evaluated and solved with the guidance of PLISSIT model. For the case group during the first and last visits and for the control group in the hospital and at the end of fourth month personal data questionnaire and Golombok ? Rust Sexual Satisfaction Scale were performed. Mean avarage, Mann Whitney U test, Wilcoxon?s Paired Two Sample Test and Friedman test have been used for the statistical analysis of the data. In our study, increase of mean scores of Golombok ? Rust Sexual Satisfaction Scale and subgroups before evaluating the sexual problems by PLISSIT model and the 6th week scores which the sexual activity is anticipated to start have been observed, but after evaluating the sexual problems by using the model the mean scores have been observed to decrease. Within the control group for the pretest and last test of Golombok ? Rust Sexual Satisfaction Scale increase in mean scores have been observed. In our study negative effects of physiologic problems like gas release, gaita leakage; anxieties about sexual life (feeling unattractive, sexual performance anxiety, dissatisfaction with body image); and some physical and emotional features have been observed.