Alt çene gelişim geriliğine bağlı sınıf ıı olgularda eureka spring apareyi ile ortodontik tedavi sonrası dişsel, iskeletsel ve stomatognatik sistem değişikliklerinin incelenmesi
Evaluation of dental,skeletal and stomatognathic system changes in class ii mandibular retrusion patients treated with eureka spring applience.
- Tez No: 195979
- Danışmanlar: PROF.DR. TÜLİN TANER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 169
Özet
Sınıf II Bölüm 1 maloklüzyon yüzyıldan uzun süredir farklı tip fonksiyonel apareylerle tedavi edilmeye çalışılmaktadır. Bu çalışmanın amacı Eureka Spring (ES) apareyinin dentoiskeletsel yapı, TME ve stomatognatik sistem fonksiyonlarına olan etkisini değerlendirmektir. Çalışma iskeletsel ve dental Sınıf II Bölüm 1 maloklüzyonlu 16 bireyi içermektedir. Yaş ortalaması 11,7 yıl olan bu olguların tedavileri ES apareyiyle yapılmıştır. Bu bireylerden ortodontik tedavi başı (T1), ES takılma aşaması (T2), ES çıkarma aşaması (T3) ve ortodontik tedavi sonunda (T4) lateral sefalometrik filmler alınmış ve bu kayıtlar incelenmiştir. Stomatognatik sistem fonksiyonlarını değerlendirmek için tedavi başı ve hemen sonrasında alınan manyetik rezonans görüntüleri (MRG) ile birlikte elektrovibratografi (EVG), elektromiyografi (EMG) ve elektrognatografi (EGN) kullanılmıştır. Sefalometrik değerlendirmelerin analizi tekrarlı ölçümlerde varyans analizi ve Friedman testi ile yapılmıştır. Stomatognatik sistem verileri Wilcoxon Signed Rank testi ile incelenmiştir. Verilerin değerlendirme sonuçları üst çenenin sagital büyüme potansiyelinin engellendiğini göstermiştir. Alt çenenin sagital iskeletsel parametrelerinde önemli bir değişiklik meydana gelmemiştir. Alt keserler protrüze olup gömülürken, üst keserler retrüze olup uzamış, alt molarlar meziyale ve üst molarlar distale hareket etmiştir. Overbite ve overjet azalmış, yumuşak doku profili düzelmiştir. Sonuçlar ES apareyiyle yapılan Sınıf II düzeltimin genelde dentoalveoler değişiklikler sonucu gerçekleştiğini ortaya çıkarmıştır. ES apareyi temporomandibular eklemleri genelde olumlu yönde etkilemiştir. Bir hasta dışında diğer bireylerin tedavi öncesi ve sonrası EVG kayıtlarında eklem problemine dair bir bulguya rastlanmamıştır. Bireylerin tedavi başındaki istirahat pozisyonu EMG aktiviteleri normalden daha yüksek bulunmuş ve tedavi sonunda değişmeden kalmıştır. Sınıf II Bölüm 1 maloklüzyonlu hastaların diş sıkma sırasındaki kas aktivitelerinin normal bireylerden daha az olduğu ortaya çıkmış ve Masseter kasının ES apareyi sonrası EMG aktivitesinin azaldığı görülmüştür. EGN kayıtları tedavi başındaki alt çene hareketlerinin normal sınırlar içinde olduğunu ve tedavi sonunda değişmeden kaldığını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Class II Division 1 malocclusion with a mandibular deficiency have been treated for more than a century with different types of functional appliances. The aim of this study was to evaluate the effect of the Eureka Spring (ES) on dentoskeletal morphology, TMJ and stomatognathic system functions. The study sample consisted of 16 subjects with skeletal and dental Class II malocclusions. The mean age of patients was 11,7 years and they were treated with ES. Lateral cephalometric films were taken at the beginning of the orthodontic treatment (T1), at the insertion of the ES (T2), at the removal of the ES (T3) and at the end of the orthodontic treatment (T4) and these records were evaluated. Stomatognathic system functions were evaluated using MRI, electrovibratography, electromyography and electrognathography records taken right before treatment and right after treatment. Statistical analysis of cephalometric variables were done using repeated measures Anova and Friedman analysis. Stomatognathic system variables were analyzed using Wilcoxon Signed Rank test. The statistical assessment of the data suggested that the sagittal growth potential of the maxilla was inhibited. There were no significant changes in the sagittal skeletal parameters in the mandible. The mandibular incisors were protruded and intruded, whereas the maxillary incisors were retruded and extruded. The lower molars moved mesially and the upper molars moved distally. Overbite and overjet were reduced, the soft tissue profile improved. The results revealed that the Class II correction with the ES appliance occurred mostly through dentoalveoler changes. ES appliance generally affected TMJs positively. No signs of TMD were found in EVG records of the patients before and after treatment except for one patient. The EMG activities of the patients during rest were found to be higher than normal and didn?t change at the end of the treatment. It was found that the muscle activities of Class II Division 1 malocclusion patients were higher than normal individuals during biting and at the end of treatment EMG activity of MM was lower than the value at the start of treatment. The EGN records showed that mandibular movements were in normal range at the beginning of the treatment and didn?t change at the end of the treatment.