Alt çene gelişim geriliğine bağlı geç dönem iskeletsel sınıf II olgularda forsus FRD ve herbst IV apareylerinin etkilerinin sefalometrik olarak karşılaştırılması
Comparison of the effects of forsus FRD and herbst IV appliances in late skeletal class II cases due to deficiency of mandibular growth using cephalometric techniques
- Tez No: 341978
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET BAYRAM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Bu çalışmanın amacı alt çene gelişim geriliği gösteren iskeletsel Sınıf II olgularda sıklıkla kullanılan Herbst IV ve Forsus FRD sabit fonksiyonel apareylerinin etkinliğinin sefalometrik olarak karşılaştırmaktır. Çalışma için kliniğimize başvuran hastalardan toplam 32 hasta seçildi (10 erkek, 22 kız). Bireylerin yaş ortalaması 14.7 yıldır. 16 hastaya Forsus FRD sabit fonksiyonel apareyi, diğer 16 hastaya ise Herbst IV sabit fonksiyonel apareyi uygulandı. Tüm vakalarda sabit fonksiyonel apareyler keser dişler baş başa kapanışa gelinceye kadar aktive edildi ve 7 ay süreyle ağızda tutuldu. Tedavi sırasında meydana gelen değişiklikleri değerlendirmek için sabit fonksiyonel aparey uygulanmasından hemen önce ve sonra lateral sefalometrik filmler alındı. Elde edilen veriler, eşleştirilmiş t testi ve bağımsız örneklem t testi kullanılarak %95 güven aralığında istatistiksel olarak değerlendirildi. Elde edilen bulgulara göre hem Herbst IV apareyinin hem de Forsus FRD apareyinin overjet eliminasyonunda ve molar ilişki düzeltiminde etkili oldukları saptandı. Etkinlik açısından Herbst IV apareyinin iskeletsel bazı ölçümlerde Forsus FRD apareyine göre daha etkili olduğu saptandı. Sonuç olarak, Herbst IV ve Forsus FRD sabit fonksiyonel apareylerinin her ikisi de, Herbst IV apareyinin iskeletsel etkileri daha fazla olmakla birlikte, alt çene gelişim geriliğine bağlı Sınıf II geç dönem olgularda diş çekimi veya ortognatik cerrahi tedaviye alternatif olarak düşünülebilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to compare cephalometrically the effectiveness of two commonly used fixed functional appliances named Herbst IV and Forsus FRD in Class II cases with mandibular deficiency requiring mandibular protrusion. Thirty-two patients of which referred to our clinics were selected for the study (10 boys, 22 girls). Mean age of the patients was 14.7 years. Forsus FRD fixed functional appliance was applied to 16 patients, and Herbst IV fixed functional appliance to the other 16. Fixed functional appliances were kept activated in all cases until incisors came to edge-to-edge contact and hold in place for 7 months. Lateral cephalometric films were obtained before and after fixed functional appliances in order to evaluate the changes occurring during the treatment with these fixed functional appliances. Subsequently, the data was evaluated with paired t-test, independent samples t-test in 95% confidence interval. Both Herbst IV and Forsus FRD appliance were found effective in the correction of molar relationship and the elimination of overjet according to the data. Herbst IV was found slightly more effective than Forsus FRD in some skeletal measurements. As a result, both Herbst IV and Forsus FRD fixed functional appliances; Herbst IV appliance being more effective skeletally; are effective methods in the correction of molar relationship and overjet in Class II cases due to mandibular deficiency.