Bir üniversite hastanesinde çalışan yönetici hemşire ve hemşirelerin kurumsal iklimi algılayışları
Perceptions of organizational climate in their institution by nurse managers and nurses working in an university hospital
  1. Tez No: 196044
  2. Yazar: HANİFE TİRYAKİ ŞEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NEFİSE BAHÇECİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelikte Yönetim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 209
Özet
Örgüt iklimi, örgütün kişiliğini oluşturan, örgütü diğer örgütlerden ayıran, süreklilik gösteren, örgütte bulunan bireylerin davranışlarını etkileyen ve onlardan etkilenen, örgüt içindeki bireylerce hissedilip algılanabilen psikolojik bir terimdir. Sağlıklı bir örgüt iklimine sahip olan örgütlerde çalışan memnuniyetinin, motivasyonunun, örgüte bağlılığın, iş performansının, kişisel ve örgütsel getirilerin yüksek olduğu görülmektedir.Araştırma İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Hastanesinde çalışan 107 yönetici hemşire ve 500 hemşirenin katılımı ile kurumdaki örgüt iklimi algılayışlarını değerlendirmek amacıyla tanımlayıcı olarak planlanmıştır.Veri toplama aracı olarak tanıtıcı özellikleri içeren bilgi formu ve örgüt iklimi betimleme anketi (OCDQ) kullanılmıştır. Verilerin analizinde, ortalama, standart sapma, Oneway Anova, Tukey's HSD, student t, Ki-Kare ve Fisher's Exact Ki-Kare testleri, Normatively yöntemi ve Cluster analizi kullanılmıştır.Yönetici hemşirelerin %40.2'si 36-40 yaş grubunda, %71'i evli, %57.9'u lisans mezunu, %49.5'i 16 yıl ve üzerinde görev süresi olduğu, %48.6'sı 16 yıl ve üzeri deneyime sahip, %63.6'sı cerrahi birimlerde çalışmaktadır. Hemşireler ise, %41.2'si 26-30 yaş grubunda, %57.2'si evli, %50'si önlisans mezunu, %35.6'sı ve %38'i 6-10 yıl görev ve deneyim süresinde, %57'si ise cerrahi birimlerde çalışmaktadır.Kurumdaki örgüt iklimi yaklaşımı puanı (2.32±0.24) olup orta düzeydedir.
Özet (Çeviri)
Organizational Climate is a psychologycal term that constitutes organizaton?s personality, distinguishes organization from the others. It has continuity. It affects individual behaviours in organization, and is affected with those behaviours. It is felt and percieved by individuals in organization.It is observed that employees? work satisfaction, motivation, organizational comitment, performance and individual and organizational outcomes are high in organizations with healthy organizational climate.This research was planned descriptively, in order to evaluate organizational climate perceptions of nurse managers and nurses in the institution, with participation of 107 nurse managers and 500 nurses working in University Medicine Faculty Hospital.The instruments used in colecting the data are information form that includes introductory characteristics and Organizational Climate Descriptive Questionnaire (OCDQ).Average, percentage, standart deviation, Oneway Anova tests, Tukey?s HSD, student t, chi-square and Fisher?s chi-square tests, normatively method and cluster analysis was used for data analysing.Of the nurse managers, 40.2 % 36-40 years of age, 71 % were married, 57.9 % had license degrees, 49.5 % had 16 and up to 16 years working time, 48.6 % had 16 and up to 16 years experience time, 63.6 % were working in surgical units.. Of the nurses, 41.2 % 26-30 were years of age, 57.2 % were married, 50 % had license degree, 35.6% and 38 % had 6-10 years working and exprience time respectively, 57 % were working in surgical units.Organizational Climate approach point in the instituition has a score of (2.32±0.24), which is mediocre.