Oral lökoplakilerde histomorfolojik bulgularla prognostik belirleyici olarak cyclooxygenase-2 ve ki67 düzeylerinin karşılaştırılması
Evaluation of the prognostic value of cyclooxygenase-2 and ki67 expression in oral leukoplakia by correlation of the histopathological findings
- Tez No: 196055
- Danışmanlar: PROF.DR. SEMİH ÖZBAYRAK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Patoloji, Dentistry, Pathology
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Oral Diagnoz ve Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Çalısmanın amacı oral lökoplakilerde görülen histomorfolojik bulguların cyclooxygenase-2 (COX-2) ve Ki67 ekspresyonu ile korele edilerek bu moleküler belirleyicilerin prognostik açıdan degerinin arastırılmasıdır. Oral lökoplaki tanısı konmus 30 hasta çalısma grubunu olusturmustur. Hastaların egitim durumları, tütün ve alkol kullanma alıskanlıkları, oral lökoplaki lezyonunun klinik tipi, büyüklügü ve lokalizasyonu kaydedilmistir. Klinik muayene sonrası biyopsi yapılmıstır. Çalısma grubu, olguların histopatolojik tanılarına göre hiperkeratoz ve displazi alt gruplarına ayrılmıstır. Kontrol grubu için 10 adet normal epitel ve 10 adet yassı epitel hücreli karsinom olgusu çalısmaya dahil edilmistir. Tüm olgular immünhistokimyasal olarak degerlendirilmistir. Oral lökoplaki lezyonuna ait klinik ve histopatolojik bulgular beraber degerlendirildiginde sigara içmeyenlerde displazi görülme oranının fazla oldugu saptanmıstır. Siddetli displazi görülen olguların hiçbiri sigara içmemektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study was to evaluate the prognostic value of cyclooxygenase-2 (COX-2) and Ki67 expression by correlation the of histomorphologic findings of oral lekoplakia. 30 patients with oral leukoplakia were included in the study. Tobacco, alcohol habits and educational status of the patients and clinical type, localization and size of oral leukoplakia were recorded. Biopsy was performed after clinical examination. Study group which consisted of 30 cases of oral leukoplakia were divided into subgroups due to histopathological findings of hyperkeratosis and degrees of dysplasia. 10 cases of normal oral epithelia and 10 cases of squamous cell carcinoma formed the control group. All cases were studied by immunohistochemistry. Evaluation of histopathological and clinical findings of oral leukoplakia revealed that the presence of dysplasia were higher in non-smokers and all cases with severe dysplasia were non-smokers.