İstanbul ümraniye ilçesi kazım karabekir mahallesinde yaşayan kadınların şiddet tanımları ve şiddete yaklaşımlarının belirlenmesi
The definition and approaches of women to the violence living in istanbul district of ümraniye kazim karabekir
- Tez No: 196082
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞANDA ÇALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Türkiye'de bu güne kadar kadına yönelik şiddetle ilgili çok fazla araştırma yapılmamıştır. Yapılan araştırmalar daha çok kadınların şiddet görüp görmedikleri ile ilgilidir. Bu konuda net değerlendirmelerin yapılabilmesi için öncelikle kadınların şiddet olarak kabul ettikleri eylemin belirlenmesi önemlidir. Niteliksel tipteki bu araştırmanın amacı, İstanbul Ümraniye ilçesi Kazım Karabekir mahallesinde yaşayan kadınların şiddet tanımlarının ve şiddete yaklaşımlarının belirlenmesidir.Bu araştırmada Kazım Karabekir mahallesinde yaşayan, araştırmaya katılmayı kabul eden toplam 36 kadınla görüşülmüştür. 5 odak grup tartışması yapılmış ve tema analizi ile değerlendirilmiştir.Odak grup tartışmalarına katılan kadınların yaşları 17-56 arasında olup, ortalaması 33,8'dir. Kadınların şiddet tanımları fiziksel şiddeti içermektedir. Diğer şiddet türlerini gruplamamışlar ancak cinsel şiddet hariç tartışmışlardır. Eğer acı duymadılarsa fiziksel şiddeti şiddet olarak kabul etmemektedirler. Kadınların çoğu hayatlarının bir döneminde şiddet görmüşler ve çocuklarına şiddet uygulamaktadır. Şiddet nedeni olarak yoksulluğu ve erkeğe ait özellikleri göstermişlerdir. Kadınların bazı durumlarda şiddeti hakedebileceklerini belirtmektedirler. Şiddet karşısında sabredilmesi gerektiğini önermektedirler.Kadınlar hayatlarının farklı dönemlerinde şiddete maruz kalmaktadır. Şiddet tanımları hem kendilerine uygulanan hem de çocuklarına uyguladıkları şiddetin ağırlığı ile alakalıdır. Kadınların şiddet kousunda farkındalıkları artırılmalı ve kadınlara bu konuda destek olunmalıdır.
Özet (Çeviri)
There is not enough research about violence against women in Turkey. The existing researches are almost about women?s violence experience. To make an evaluation about violence it is important to know which actions are accepted as a violence by women. The aim of this qualitative research is to determine women?s definition of violence and their approaches.The age of the women participated in the study was between 17-56 average age was 33.8. Their violence definition include physical violence. They did not classified the types of violence but discussed all types except sexual violence. They did not accept the beating as a violence if it did not cause pain. The women experienced violence in any part of their lives. They beat their children. The women mentioned the poverty and characteristics of men as a reason of violence. In some cases women entitled to have violence. They recommended to endure for the violence.The women experienced violence in any part of their lives. Their definition about violence was related with the pain of the physical violence that women felt. The awareness of women about violence must be increased and women should be supported.