Fiziksel aktivitelerin desteklenmesinde yerel yönetim organizasyonlarının rolü
The role of local administration organizations for subvantion of physical activities
  1. Tez No: 196085
  2. Yazar: AYHAN METİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YAŞAR TATAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 178
Özet
Fiziksel Aktivitelerin Desteklenmesinde Yerel Yönetim Organizasyonlarının Rolü. Marmara Üniversitesi, Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Beden Eğitimi ve Spor Anabilim Dalı, Yüksek Lisans Tezi, İstanbul, 2007.Günümüzde spor anlayışı, fiziksel, ruhsal ve sosyal yönden insanların yaşam kalitelerini arttırmayı amaçlamaktadır. Birçok ülkenin spor politikasında olduğu gibi, ülkemizde de sporun topluma yaygınlaştırılması hedeflenmektedir (126). Yerel yönetimler farklı spor alanlarında çeşitli fiziksel aktivite programları düzenlemektedir. Fiziksel aktivitelerin yaygınlaştırılmasında en önemli unsurlardan birisi de yerel yönetimlerin bu konudaki görev ve fonksiyonlarını düzenli ve sistemli olarak yerine getirmeleridir.Bu çalışmada yerel yönetim spor organizasyonlarının, fiziksel aktivitelerin yaygınlaştırılması ve alışkanlık kazandırılmasındaki rolü değerlendirilmiştir.Çalışma teorik ve uygulama olmak üzere iki kısımda ele alınmıştır. Teorik kısmın birinci bölümünde yaygın sporu (herkes için spor) ve yaygın spora katılımını etkileyen unsurlar ile yerel yönetimlerin fiziksel aktivitelerin yaygınlaştırılmasında üstlendiği görevler ve kanuni düzenlemeler ele alınmıştır. Teorik kısmın ikinci bölümünde bireylerin serbest zamanlarını değerlendirmeleri ve rekreasyonel faaliyetlerini artırmaları için planlanan spor alanlarının özellikleri incelenmiş ve literatür taraması yapılmıştır.Uygulama kısmı olan üçüncü bölümde, anketler sonucu elde edilen bulgular değerlendirilmiştir. İstanbul'un 23 ilçesinde düzenlenen İstanbul Büyükşehir Belediyesi Açık Alanda Sağlıklı Yaşam İçin Bilinçli Spor Organizasyonu (bundan sonra bu programa katılanların tercih ettiği gibi ?sabah sporu? olarak anılacaktır) katılımcılarına ile Küçükçekmece Belediyesi Yaz ve Kış Spor Okulları katılımcılarına anket uygulaması yapılmıştır. Sabah sporu anketine 804, yaz spor okulları anketine 323 ve kış spor okulları anketine 568 kişi katılmıştır.Yapılan çalışma kaynak ve saha araştırmalarına dayalı tamamlayıcı araştırma modelidir. Araştırma, anket yoluyla toplanıp değerlendirilmiştir.Anket metodu araştırmanın evrenini, belediyenin spor organizasyonlarına katılanlardan tesadüfi olarak seçilen yeterli derecede birey ise, örneklemi oluşturmaktadır. Spor okulları eğitmenleri aracılığı ile bireylerle anket yapılarak kapsama alınmıştır.Literatür taraması yapılarak çalışmalar incelenmiş ve konuya ilişkin sorular hazırlanmıştır. Hazırlanan açık ve kapalı uçlu sorular organizasyona katılanlara yöneltilmiş, veriler toplandıktan sonra eksik ve hatalı cevapları olan anketler işleme alınmamıştır.Bilgi ve verilerin analizinde uygun analiz programı kullanılarak chaid analizi (otomatik ki-kare etkileşim belirleme) ve frekans test istatistiğinden yararlanılmıştır. Bulgular tablolar halinde sunulmuş ve karşılaştırmalı olarak yorumları yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The Role of Local Administration Organizations for Subvantion of Physical Activities. Marmara University, Institute of Health Science, Department of Physical Education and Sport, Master Thesis, Istanbul, 2007.Today, general concept of sports aims to increase living standards of persons physically, spiritually and also socially. As observed in many countries? policies regarding sports, popularization and generalization of sports are on the agenda of authorities in our country as well(126). Local administrations organize various physical activity programmes in different branches of sports. One of the most important steps in the process of generalization of physical acitivities is systematical and proper fulfilment of duties and functions regarding the issue by local administrations. In this work, the role of sport organizations by local administrations in generalization of physical activities and in taking people to the sports are matters of evaluation.The work is divided into two parts which one is theoretical and the other is practical. In the first part of theoretical part, the factors influencing general sports(sports for all) and participation in general sports are included besides duties of local administrations in generalization of physical activities and concerning legislation.In the other part of theoretical part, the things studied are specific features of sport fields designed to enable individuals to increase their recreational acitivities and to spend free times and the scanning relevant literature is included in this part.In the third part which is practical, data and findings given by questionnaires are evaluated. The participants of Istanbul Metropolitan Municipality-Organization For Conscious Sports For Healthy Living InThe Open Air-organized in 23 districts in Istanbul- (from now on it will be referred as Morning Sports as it is named by its participants) and the participants of Kucukcekmece Muınicipality Summer and Winter Sports Schools are exposed to the questionnaire. 804 persons paticipated in Morning Sports Questionnaire, 323 in Summer Sports Schools Questionnaire and 568 in Winter Sports Schools Questionnaire.The work is a complementary research model based on source and field searches. The search has been compiled through questionnaires.Questionnaire Method forms the universe of the research. Individuals from the sports organizations of municipality coincidentally picked to participate in questionnaires form the samples on the other hand. With the collaboration of trainers in the sport schools , students were exposed to the questionnaire and so included by the research.A literature scanning was used to examine previous works and relevant questions were prepared accordingly. Open ended and closed ended questions were asked to the participants and aftrer data collecting, questionnaires containing defective or fault answers were eliminated.With the help of Chaid and frequency testing statistics a compatible analysing program was used to analyze data and information Findings are presented in schemes, compared, contrasted and accordingly commented.