Ulusal sağlık sigorta sistemi kapsamındaki ödeme sistemine yönelik modellerin değerlendirilmesi ve öneri
National health care systems were analyzed and a proposal was tried to establish a payment system for turkey
- Tez No: 196121
- Danışmanlar: PROF. MÜNİR ŞAKRAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Health Care Management
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Kurumları Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Son yıllarda, dünyadaki gelismeye baglı olarak görülen küresellesme ile refah devlet haklarındaki süreklilikte krizler yasanmaya baslanılmıstır. Bunun sonucunda tüm dünyadaki ulusal saglık sistemleri çökmüstür. Bu bakıs açısından Türkiye'deki saglık sistemi ve ödeme sistemi, istatistiksel yöntemlerden meta-analiz kullanılarak degerlendirilmistir. Türk jenerasyonların gelecegi açısından saglık sistemimizin sosyalizasyon süreci, sosyal sigortanın önemi ve sosyal sigorta sisteminin iyilestirilmesi incelenmistir. Bu arada, lider dıs güçlerin Türkiye'deki en önemli sosyal haklardan olan saglıgı nasıl etkiledigine, ayrıca dikkat çekilmistir. Saglıgın daha ulasılabilir ve tüm Türkler tarafından elde edilebilir olması için, reformların en etkin kombinasyonlarının tespiti gerekmektedir. Bundan dolayı saglık maliyetlerini düsürmek, saglık bakım kalitesini ve finansmanını arttırmak üzere, dokuz farklı ülkenin saglık reform uygulamaları ideolojik ve ekonomik ayrıma göre genel olarak incelenmistir. Bazı ülkelerin ulusal saglık sistemlerinde ortak genel özelliklerin olmasına ragmen, ülkelerin demografik ve ekonomik yapıları farklılık göstermektedir. Kuzey Ülkeleri Modeli ideolojik ve yapısal olarak Türk Saglık Sistemine uydugu için ?Stockholm Modeli? modifiye edilerek, Türkiye'nin Saglık Organizasyonuna ve Ödeme Sistemine alternatif bir saglık hizmet organizasyonu ve ödeme modeli gelistirilmistir.
Özet (Çeviri)
In the recent years with the globalization, as a process of the world, crisis have been risen in continuing on welfare state benefits. Therefore, national health systems have broken down all over the world. From this point of view, Turkey?s health care system and its payment system were analyzed by using meta-analysis statistical technique. Socialization process in health care system, the importance of social security and the need to fix social security system for the future generations of Turkey, were studied. Meanwhile, attention was also attracted on how the leader external powers have an influence on Turkey?s most important social benefit, its health care. To make health care more affordable and available for all Turkish people, it is necessary to find the most effective combination of reforms. Therefore to reduce health care costs, expand health care coverage, improve the quality of care and financing, nine different countries were studied generally by their health care reform implementations in the sense of ideologically and economically differentiation. Although certain countries may have common features in their National Health Care Systems, they differ in their implementations, because of these countries? demographic and economic structures. Scandinavian Welfare Model is in its ideology and structure almost the same like Turkey?s Health Care System. In that connection ?Stockholm Model? was modified and adapted to Turkey?s Health Care Organization and Payment Systems by developing alternative health care organization and payment models.