Oklüzal ısırma düzlemi taşıyan modifiye Haas apareyi ile hızlı üst çene genişletmesi etkilerinin karşılaştırmalı incelenmesi
  1. Tez No: 19614
  2. Yazar: AYNUR ARAS
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. RÜŞTİYE SÜRÜCÜ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
ÖZET Derin damakla birlikte görülen arka dişler bölgesin deki çapraz kapanışı düzeltmek için uygulanan yöntemlerden biri hızlı üst çene genişletmesidir. Bu yöntem ile tedavi sonucunda hiperdiverjant olgularda SN-GoGn açısının artabileceği, ancak hızlı genişletme apareyine ilâve edilen ısırma düzlemi ile maksiller genişletme anında dikey boyut kon trolünün sağlanmasının mümkün olacağı belirtilmiştir. Çalışmamız için 8-12 yaşları arasında 22 olgu seçilerek, iki gruba ayrılmıştır. 12 olgudan ibaret deney grubunda oklüzal ısırma düzlemi taşıyan modifiye Haas apareyi ile hızlı üst çene genişletmesi uygularken, 10 olgudan ibaret kontrol grubunda sadece Haas apareyi kullanılmıştır. Hızlı genişletme tedavisi ve pekiştirme ile elde edilen dişsel ve iskeletsel değişiklikler frontal ve lateral sefa- lometrik filmler ve model analizi bulguları ile karşılaştırılarak incelenmiştir. Hızlı genişletme tedavisi ile üst çenenin dişsel ve iskeletsel genişlemesi olurken hızlı genişletme apareyine ilave edilen ısırma düzlemi ile kapanışın dikey yönde açılması büyük oranda önlenmiştir. Ayrıca yumuşak kavisli nazal septum deviasyonu bulunup hızlı üst çene genişletmesi uyguladığımız 9 yaş grubundaki 10 çocukta genişletme öncesi ve sonrası ile genişlet-meden ortalama 6 ay sonra yapılan rinoskopik bakı ve elek- trorinomanometrik incelemelerle, bu tedavi yönteminin burun solunumuna ve deviasyonunun düzelmesine olan etkisi araştırılmıştır. Bu inceleme bulgularını aynı yaş grubundaki diş, damak ve burun yapısı normal olan çocuklardan elde edilen bulgular ile karşılaştırılarak, hızlı üst çene genişletme sinin burun solunumu ve septum deviasyonu üzerine olan olumlu etkisi objektif olarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Rapid maxillary expansion is a technic to correct the posterior cross-bite relationships accompanied by high-arc hed palate. As 'a result of this type of therapy, the SN-GoGn angle may increase in hyperdivergent cases, but it is indi cated that in maxillary expansion cases, the vertical dimen sion can be controlled by the addition of blocks to the max illary expansion appliance. In this research 22 subjects of 8-12 years old wen© choosen and they were divided in two groups. In the inves tigation., group, rapid maxillary expansion has been applied with Haas appliance modified with occlusal bite blocks to 12 subjects. In the control group only Haas appliance has been used dental and skeletal changes resulting from the ra pid maxillary expansion, are evaluated in a comparative study of the frontal and lateral cephalometric X-ray films and dental casts. 1.İ has been found that while rapid maxillary expansion produces dental and skeletal expansion, the bite blocks added to the maxillary expansion appliance prevents the open-bite in a great measure. In a 9 year old group of ten subjects with gently our- veal nasal septum, the effect of rapid maxillary expansion on nasal respiration and nasal septum deviations are studied by rhinoscopies and electrorhinomanometric examinations before, immediately after and approximately: six months after the- 117 - rapid maxillary expansion. From the objective comparison of the results of the investigation group with the group of normal dental, palatal vault and nasal structures, posi tive effects of rapid maxillary expansion on nasal respira tion and septal deviations have been found.