Tam estetik inley çapalı sabit köprü protezleri üzerine in vivo ve in vitro araştırmalar
  1. Tez No: 18215
  2. Yazar: MEHMET HAŞİM GÜR
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ERHAN AKIN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
-77 ÖZET Tek parça inleylerin köprü çapası olarak kullanılmasındaki sakıncalar nedeniyle, iç içe inley şeklinde, çift inleyli çapalar tercih edilmektedir. Günümüzde estetik sorunu önemli bir yer tutmaktadır, (nley çapasının tercih edilme nedeni, doğal dişte madde kaybını azaltmak, estetiği sağlamak ve aynı zamanda, kuron ve benzeri protetik restorasyonların, dişeti cebi ve periodonsiyumda meydana getireceği zararları önlemektir. Full metal iç içe inleyler, doğal dişte madde kaybını azaltıyorsa da, estetik açıdan istenileni verememektedir. Çalışmamızda, metal inleylerin oklüzal yüzeylerini değişik bir yön temle estetik materyalle kaplayarak, tüm köprü protezinin estetik olarak ha zırlanabilirle imkanlarını araştırdık. Çalışmalarımızı; 1- Ön çalışma 2- In vitro çalışmalar 3- In vivo çalışmalar olarak planladık. Ön çalışmalarda, orijinal, iç içe, köprü çapası olarak kullanılabilecek estetik bir inley tipi ve kavitesi geliştirdik. Orijinal inleyimizde, birinci inley kavitesi, taban açıları 80° olan eşke nar yamuk olup, yamuk şeklindeki kavitenin üst kenarlarına 45Tık bizotaj ya pılmıştır. Bunun içine, taban açıları 90° olan dikdörtgen şeklinde, oklüzal yüzü iç bükey (konkav), kenarları bizotajsız ikinci inley kavitesi hazırlandı. Dökümden sonra, birinci inleyin giriş yolu, yatay düzleme paralel, ikinci inleyin78- giriş yolu yatay düzleme dik olarak yerlerine yerleştirildi. Bu şekilde hazırlanmış iç içe inleye bağlı olarak, estetik metal destekli bir köprü hazırlandı. Hacimleri doğal diş hacimlerine uygun fantom üstünde, köprü pro tezleri 3 ayrı grup, toplam 9 tane hazırlanarak, basma deneyleri uygulandı. BİRİNCİ GRUP : Full metalden orijinal iç içe inley çapalı köprü İKİNCİ GRUP : Orijinal estetik çapalı, metal-seramik köprü ÜÇÜNCÜ GRUP : Orijinal estetik çapalı, metal-akrilik köprü Basma deneylerinde, her 3 grubun da ortalama 50 kg. kabul edilen ağızdaki çiğneme basınçlarının daha üstündeki güçlere direnç gösterdiği görüldü. In vitro çalışmalardan elde ettiğimiz iyi sonuçlara göre, in vivo çalış maya geçildi. 32 yaşındaki bayan hastanın alt çenesine simetrik olarak 75İ57 dişleri arasına, orijinal iç içe inley çapalı metal-seramik full estetik köprü protezleri hazırlandı ve simante edildi, iki yıldır hasta ağzında normal fonksiyonunu sürdüren köprülerin, 6 aylık kontrolleri de devamlı olarak ya pılmaktadır. Her iki vakada da sonuç başarılıdır. Sonuç olarak, birinci inleyin giriş yolu yatay düzleme paralel olduğu için, ikinci inley yani köprü çapası, birinci inleyin çıkış yolunu kapatması ne deniyle, birinci inleyin yerinden oynaması ve çıkması çok güçtür. ikinci inley, yerinden oynama olanağı olmayan birinci inleyin içinde oynasa bile, doğal dişte herhangi bir sekonder çürük oluşturmaz. Estetik açıdan orijinal inleyimizin başarılr olduğu kanısındayız.
Özet (Çeviri)
-79 SUMMARY Because single inlays have many disadvantages when used as brid ge retainers, retainers with double inlays in the form of inlay-within-inlay are preferred as bridge retainers. The problem of esthetics plays a major role in today's world. The main purpose of selecting an inlay retainer is to minimize the loss of healthy tooth structure, to achieve better esthetics and to avoid the harmful effects of crowns and other similar prosthetic restorations on the gingival sulcus and periodontium. Although complete metal inlay-within-inlays require mini mum loss of tooth structure, they cannot satisfy the esthetic needs of the patient. In this study, the occlusal surfaces of metal inlays have been cove red with esthetic materials with a different method and the possibilities of preparing a full esthetic bridge have been investigated. The research has been conducted in 3 phases; 1- Preliminary research 2- In vitro research 3- In vivo research In the preliminary research, an esthetic type of inlay and its cavity were developed to be used as an inlay-within-inlay retainer. The first inlay's cavity was an isosceles trapezoid with base angles of 80°, the upper borders of the trapezoid cavity were beveled at 45°. Insi de this cavity, the second inlay's cavity was prepared as a rectangle with base angles of 90° and concave occlusal surface; the borders were not- 80 beveled. After the casting process, the first and the second inlay were pla ced in their positions with their path of insertion parallel and vertical to the horizontal plane, respectively. After this, an esthetic metal-supported bridge was prepared accor dingly. A total of 9 bridge prostheses in 3 groups were prepared on manne quin teeth which had sizes similar to human teeth and the bridges were ex posed to compressive strength tests. FIRST GROUP : Bridge with original full metal inlay-within-inlay retainers SECOND GROUP : Metal o-ceramic bridge with original esthetic re tainers THIRD GROUP : Metal -plastic bridge with original esthetic retai ners The results of the compressive tests showed that all three groups showed resistance to forces beyond the average of 50 kg. which is accep ted to be equivalent to forces of mastication. After satisfactory results were obtained in the in vitro studies, in vivo studies were initiated. 2 Metalo-ceramic full esthetic bridge prostheses with original inlay-within-inlay retainers were symmetrically prepared between teeth 75157 for a 32-year old female patient. The bridges have been serving the patient for 2 years and the patient is examined every 6 months. Results have been satisfactory in both cases. Finally, because the insertion path of the first inlay is parallel to the horizontal plane, the second inlay which is the bridge retainer blocks the path of the first inlay and prevents the first in lay from moving out of its place. Even if the second inlay moves within the first inlay which does not have any chance of changing its place, the natural tooth will not exhibit any secondary caries. We think that the original inlay is successful from an esthetic point of view.