Spinal anestezide morfin ilavesinin ve blok seviyesinin QT aralığına etkilerinin araştırılması
The investigation of the effects of morphine and block level on QT interval at spinal anesthesia
  1. Tez No: 196147
  2. Yazar: CEVDET DÜGER
  3. Danışmanlar: PROF.DR. M. CANER MİMAROĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu çalısmanın amacı, bupivakain gibi kardiyak aritmojen bir ajana morfin ilave edilerek yapılacak spinal anestezinin ve duyusal blok seviyesinin QT intervaline olan etkilerini arastırmaktır. Hastaların ve etik kurulun izni alındıktan sonra, torakal 10 seviyesinin altında ürolojik cerrahi uygulanan 60 hasta rasgele 2 gruba ayrıldı. Grup I (n=30) hastalarına, 12,5 mg %0,5 hiperbarik bupivakain ile 0,3 ml izotonik NaCl solusyonundan olusan 2,8 ml'lik kombinasyon, Grup II (n=30) hastalarına, 12,5 mg %0,5 hiperbarik bupivakain ve 0,3 mg morfin hidroklorür' den olusan 2,8 ml'lik kombinasyon ile spinal anestezi uygulandı. Ameliyat öncesi ve süresince SKB, DKB, OAB, KAH, SS, EKG, SpO2, duyusal blok seviyeleri, motor blok kaydedildi. EKG cihazıyla, 12 derivasyonlu EKG kayıtları alındı ve QT ve QTc intervali degerleri hesaplanarak kaydedildi. Ayrıca postoperatif yan etkiler, VAS skoru kaydedildi. Gruplar demogarfik veriler yönünden benzerdi (p>0,05). Hemodinamik degerler Grup II de daha düsük bulundu (p0,05).
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to research the effects on QT interval of intrathecal morphine that added to bupivacaine that is known as a cardiotoxic local anaesthetic agent. The study was performed after the approval of ethical committee and the patients on 60 patients that are scheduled urological surgery under T10 dermatomal level. The patients were divided into two groups randomly. Group I (n=30) patients were given 12,5 mg 0,5 % hyperbaric bupivacaine and 0,3 ml 0,9% NaCl solution, Group II (n=30) patients were given 12,5 mg 0,5 % hyperbaric bupivacaine and 0,3 mg morphine hydroclorur for spinal anesthesia. Patients brought to operation room and noninvasive SBP, DBP, MAP, HR, RR, continuous ECG with DII derivation, SpO2, sensorial block level, motor blockade level, were recorded. ECG recordings were taken with 12 derivations. The QT interval and QTc interval calculated and recorded. VAS score and side effects were recorded postoperatively. There were no difference between groups about demographic data (p>0,05). The hemodynamic data were lower at Group II (p0,05).