Lösemili ve solid tümörlü çocuklarda nötropenik ateş tedavisinde sefepim monoterapisinin etkinliğinin değerlendirilmesi
Efficacy of cefepime in the treatment of pediatric cancer patients with fever and neutropenia.
- Tez No: 196148
- Danışmanlar: PROF. DR. HAYRİ BOZKURT TOKSOY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Son yıllarda çocukluk çagı kanserlerinde kullanılan yogun ve etkin kemoterapi protokolleri ile kansere baglı mortalite oranları azalırken, gerek kanserin direkt etkisi ile gerekse kemoterapötiklerin kemik iligini baskılamasına baglı olarak nötropeni ve nötropenik ates öncelikli bir sorun haline gelmistir Nötropenik ateste tedavinin esas parçası olan genis spektrumlu laktam antiibiyotikler gerek monoterapi olarak gerekse aminoglikozidlerle kombine edilerek kullanılmaktadır. Bu amaçla birçok antibiyotik denenmistir. Dördüncü kusak sefalosporin olan sefepim invitro olarak gram-negatif mikroorganizmaların çoguna ve gram-pozitif mikroorganizmaların da önemli bir kısımına etkilidir.Çalısmamızda nötropenik ates tedavisinde sefepim monoterapisini kullandık. Bu çalısmada Cumhuriyet Üniversitesi Arastırma ve Uygulama Hastanesi'nde lösemili ve soliter tümörlü 12 çocuk hastanın 30 nötropenik ates atagı sefepim monoterapisi ile tedavi edildi. Sefepim, 100mg/kg/gün dozunda üç doza bölünerek intravenöz yolla verildi. Nötropenik ataklar; bakteriyeminin eslik ettigi mikrobiolojik dokümente infeksiyon, bakteriyeminin eslik etmedigi mikrobiyolojik dokümente infeksiyon, klinik olarak tanımlanmıs infeksiyon, nedeni bulunamayan ates olarak sınıflandı. Tedaviye klinik cevap, basarılı ve basarısız olarak degerlendirildi. Hastaların ortalama yası 6,5 yıl, ortalama absolü nötrofil sayısı 164/mm3,ortalama nötropeni süresi 7,2 gün idi. Hastaların %46,7 sinde absolü nötrofil sayısı 39°C) tedavi basarısızlıgında yüksek risk olarak görünmektedir.
Özet (Çeviri)
The empirical administration of a broad-spectrum beta-lactam atibiotic, either as monotherapy or in combination with an aminoglycoside, is an essential component of the initial management of patients with fever and neutropenia. Multiple antibiotics have been tested for this indication. Cefepime is a fourth generation cephalosporin with in vitro activity against most gram-negative and many gram-pozitif bacteria. We have studied the use of this agent as monotherapy in this indication. Twelve pediatric patients with leukemia or solid tumors with a total of 30 febrile neutropenic episodes treated with cefepime monotherapy at Cumhuriyet University Medical Faculty Hospital. Cefepime was given at a dose of 100mg/kg/day divided in three doses. Febrile episodes were classified as microbiologically documented infection with bacteremia, microbiologically documented infection without bacteremia, clinically documented infection or unexplained fever. Clinical response to therapy was classified as succes and failure. Overall patients had a mean age of 6,5 years.The mean absolute neutrophil count at the time of diagnosis was 164/mm3. The mean duration of neutropenia(