Skolisidal maddelerin protoskoleks emdirilmiş spançlara ve kız vezikülleri üzerine etkileri
The effects of scolicidal agents on protoscolices souked sponges and daughter cysts
- Tez No: 196146
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ÖMER TOPÇU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 44
Özet
GİRİŞ: Kist hidatik cerrahisinde protoskolekslerin çevreye yayılımını engellemek için skolisidal madde emdirilmiş spançların ameliyat alanına yerleştirilmesi ve kist içine skolisidal madde verilmesi tedavinin ayrılmaz bir parçasıdır. İki aşamalı yaptığımız bu in vitro deneysel çalışmada; skolisidal madde emdirilmiş spançların protoskolekslere ve bu skolisidal maddelerin kız veziküllerine etkisinin araştırılması amaçlanmıştır. GEREÇ VE YÖNTEM: Bu çalışmada sığır kesimi yapan kesimhanelerden uygun şartlarda elde edilen kist hidatikli karaciğerlerden elde edilen protoskoleksler kullanıdı. Skolisidal madde olarak, %0,04 lük Klorhekzidin glukonat(Chx-Glu), %10 Poliyvinil Pyrolidon İodine(PVP-I), %0,5 Gümüş Nitrat(AgNO3) ve kontrol grubu olarak serum fizyolojik kullanıdı. İlk aşamada 1x1cm şeklinde hazırlanan steril spançlara skolisidal maddeler ve serum fizyolojik emdirildi. Ardından protoskoleksler ile muamele edilerek belli aralıklarla değerlendirildi. İkinci aşamada ise bu maddelerin kız vezikülleri üzerine etkileri araştırıldı BULGULAR: Skolisidal madde emdirilmiş spançlarla yaptığımız çalışmada Chx-Glu'nun protoskolekslere %100 etkili olduğu, AgNO3'ün %90, PVP-I'nin ise %70 etkili olduğu görüldü. Kız veziküllerine olan etki araştırıldığında ise; PVP-I'nın 30dk.da %50, 60 dk.da ise %90'ınını öldürdüğü görüldü. Ancak Chx-Glu ve AgNO3'ün kız veziküllerine etkisi olmadığı tespit edildi. SONUÇ: Literatürde değerlendirilen skolisidal maddeler arasında Dünya Sağlık Örgütünün belirlediği ideal skolisidal madde özelliklerine en yakın madde %0,04 Chx-Glu`tır. Diğer skolisidal maddelerin yan etkileri, etki süreleri ve safra yollarına olan zararlı etkileri göz önüne alındığında, kız vezikülleri üzerine etkili olmasa da spançlar üzerindeki protoskoleksleri %100 öldürdüğü için cerrahi ve perkütan tedavide %0,04 Chx-Glu kullanılmasının uygun olduğu kanaatindeyiz.
Özet (Çeviri)
Background: It is essential in surgery for cyst hidatid to wall off the surgical site with scolicidal agents soaked sponges and to inject scolicidal substances into the cyst to prevent spreading of the protoscolices. In our study with two stages, we invastigated that effects of scolicidal agents soaked sponges on the protoscoloces and daughter cysts. Material and method: In this study, we used that liver cysts optained from cows of slougher houses. %0,04 Chx-Glu, %10 PVP-I, and %0,5 AgNO3 were used as scolicidal agents and saline solution (0,9 NaCl %) for the control group. At the first step, we prepared 1x1 cm sized sterile gauses and souked them in saline and scolicidal substance. Then protoscolices were added them and examined them at certain time intervalls. At the second stage we investigated the effects of these substances on daughter cysts. Results: In our study with scolicidal substance souked gauses, we found that Chx-Glu 0,04% was the most effective(100%) on protoscolices, then 0,5%AgNO3 90%, and 10% PVP-I %70. when we looked at the effects on the daughter cysts we found that PVP-I was %50 effective at 30 min, %90 effective at 60 min. But that AgNO3 and Chx-Glu were no effects on daughter cysts. In Conclusion, 0.04% Chx-Glu is the most convinient scolicidal agent proximate to the ideal scolicidal agent characteristics determined by WHO. Considering the other scolicidal agents? side effects, the influence time and the adverse effets on bile tracts, although it has no effect on daughter cysts, we could still prefer 0.04% Chx-Glu because of its 100% lethal effect on protoscolexes and on sponges .