Çevresel tel tespitinin kortikal kemik kan akımına akut etkisi
The acut effect to cortical bone blood flow of the circumferential wire fixation
- Tez No: 196154
- Danışmanlar: PROF.DR. OKAY BULUT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 44
Özet
Kemik kanlanması üzerinde daha çok çalışma yapılabilecek, ortaya çıkarılmamış birçok soruya sahip, tezat bulgular içeren geniş bir konudur. Kemiğin kanlanması ve içten tespit materyallerinin kanlanmaya etkileri ile ilgili birçok çalışma yapılmış ve yeni materyaller piyasaya sunulmuştur. Fakat çevresel tel tespitinin kortikal kemiğin kanlanmasına akut etkisi Lazer Doppler Flowmetre (LDF) ile daha önce hiç ölçülüp değerlendirilmemiştir. Biz yaptığımız bu çalışmada çevresel tel tespitinin femoral kortikal kan akımına akut etkisini deneysel köpek modelinde araştırdık. Çalışmamızda 1-3 yaşında iskelet olarak matur 6 adet sokak köpeği kullandık. Bu köpeklerin sağ femur diyafizine 2x2 cm periostal pencere açıp LDF (Periflux 4001 Master, Perimed) ile ilk ölçümü aldıktan sonra ölçülen noktanın 1 cm proksimaline çevresel tel uygulayıp 2. ölçümü aldık, bu noktanın 1 cm distaline 2. bir çevresel tel yerleştirilip aynı noktadan ölçümü tekrarladık. Köpekleri çalışma sonunda doğal ortamlarına geri bıraktık. Sonuçlar Friedman ve Wilcoxon testi kullanarak istatistiksel olarak değerlendirdi. Değerlendirme sonucunda ortalama bazal femoral kortikal kan akımında (26.87±8.24 pü), ilk çevresel tel tespitinden sonra (9.98±3.40 pü) ve 2. çevresel tel tespitinden sonra (3.69±1.44 pü) belirgin azalma tespit edildi.
Özet (Çeviri)
Bone blood flow is large subject which is still open for further analysis. There are a lot of unanswered questions and contradictive findings about this subject. Although there are a lot of research and development effort accomplished in the area of bone blood flow and the effects of internal fixation materials on it, the acute effect of the circumferential wire fixation on the cortical bone has not been researched yet with the help of Laser Doppler flowmetry (LDF). In this study, the acute effect of the circumferential wire fixation on femoral cortical blood flow is researched with an experimental model using dogs as cavies. During this research, 6 different 1 to 3 years-old stray dogs with mature skeleton structure have been examined. As a first step, a 2x2 cm periosteal window has been opened on the right femur diafiz of the dogs and first measuring value has been obtained by LDF using a custommade probe (Periflux 4001 Master, Perimed). The second measuring value has been obtained by applying a circumferential wire to 1 cm proximal of the first point. As a next step, second circumferential wire is implanted to 1 cm distal of this point and the same measurement has been repeated. After examination, the dogs have been released to their natural environment. The results have been evaluated statistically by using Friedman and Wilcoxon test. As a result of this evaluation, it has been observed that the average basal femoral cortical blood flow (26.87±8.24 pü) has decreased significantly after first (9.98±3.40 pü) and second (3.69±1.44 pü) circumferential wire fixation application.