Deneysel modelde, transperitoneal endoskopik girişimlerde, karbondioksit emiliminin ve basıncının, barsak motilite ve kan gazları üzerine etkisi.
Carbondioxide absorption and pressure effect on intestinal motility and blood gases in experimental model of transperitoneal endoscopic procedures.
  1. Tez No: 196172
  2. Yazar: AHMET ÜNLÜ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BARAN TOKAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Cerrahisi, Pediatric Surgery
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Ahmet Ünlü. Deneysel modelde, transperitoneal endoskopik girişimlerde, karbondioksit emiliminin ve basıncının, barsak motilitesi ve kan gazları üzerine etkisi, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Cerrahisi Anabilim Dalı tıpta uzmanlık tezi, Eskişehir 2007. Çocuk hastalarda laparoskopik girişimlerin kan gazı, mide ve barsak motilitesine etkilerini inceleyen yayın sayısı yeterli düzeyde değildir. Bu çalışmada sıçan modelinde, çocuklarda laparoskopi sırasında oluşturulan pnömoperitoneumun, laparoskopi veya laparotomi yapılan erişkinler ve laparotomi yapılan çocuklarda ki kan gazı ve GİS (gastrointestinal sistem) motilitesine etkisinin karşılaştırılması planlandı. Denekler 4 gruba ayrıldı. Çocuk yaş grubu olan Grup 1 ve 2' de sıçanlar, Grup 1 (n=10) CO2 ile pnömoperitoneum yapılan, Grup 2 (n=10), laparotomi yapılan; erişkin yaş grubu olan Grup 3 ve 4' de sıçanlar, Grup 3 (n=10) CO2 ile pnömoperitoneum yapılan, Grup 4 (n=10), laparotomi yapılan olarak ayrıldı. Tüm gruplarda cerrahi işlem süresi 1 saat olarak belirlendi. Çalışmada işlem öncesi ve sonrası kan gazı çalışmasıyla, K+ değişkenliği; ve işlem sonrası mide fundusu ve barsak motilite çalışması yapıldı. Grup içi ve gruplar arası değişkenlik karşılaştırılması yapıldı.
Özet (Çeviri)
Ahmet Ünlü. Carbondioxide absorption and pressure effect on intestinal motility and blood gases in experimental model of transperitoneal endoscopic procedures Eskişehir Osmangazi University, School of Medicine, Department of Pediatric Surgery, Medical Specialty Thesis, Eskisehir 2007. The reports on the effect of laparoscopy on intestinal motility and blood gases in children are not sufficient enough. In this study on rats, the aim was to compare the effect of pnuemoperitonium on intestinal motility and blood gases on pediatric and adult ages; laparoscopy was also compared with laparotomy. Of 4 groups, Group 1 and 2 were pediatric group rats; in Group 1 (n=10), pnuemoperitonium was applied, in Group 2 (n=10) laparotomy was performed. In adult groups, in Group 3 (n=10), pnuemoperitonium was applied, in Group 4 (n=10) laparotomy was performed. The duration of surgical procedures was one hour for all groups. Pre and post-study blood gases analysis, K+ changes and gastric and intestinal motility studies were performed. In-group and inter-group comparison of data were evaluated.