Nonspesifik enfeksiyon geçiren çocuklarda serum Adiponektin düzeyi
Serum Adiponectin levels in children with nonspecific infections
- Tez No: 196173
- Danışmanlar: PROF. DR. BİRGÜL KIREL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
ÖZETAydın, B. Nonspesifik enfeksiyon geçiren çocuklarda serum adiponektin düzeyi. Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Tıpta Uzmanlık Tezi, Eskişehir, 2007. Esas olarak yağ hücrelerinde üretilen Adiponektin (AN) glukoz metabolizmasında rol oynar ve insülin duyarlılığını arttırır. AN'nin antidiabetik, antiatherojenik ve antiinflamatuvar etkileri olduğu gösterilmiştir. Bu çalışmada nonspesifik akut enfeksiyon geçiren çocuklarda serum AN düzeyleri ve metabolik parametreler, ateş ve akut faz reaktanları ile ilişkisi araştırıldı. Çalışmaya Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Pediatri Poliklinikleri ve Pediatri Acil Polikliniği'ne başvuran ve ?38°C ateş saptanan, yaşları 14-163 ay arasında değişen, üst solunum yolu enfeksiyonu, otit, idrar yolu enfeksiyonu gibi nonspesifik enfeksiyon tanısı alan, prepubertal dönemde ve boya göre ideal vücut ağırlığı (BGVA) %100-110 olan 18 erkek, 24 kız olmak üzere toplam 42 çocuk alındı. Hastalardan başvuru sırasında ve ateş düştükten üç gün sonra (başvurudan 4-7 gün sonra) venöz kan örnekleri alınarak serum AN düzeyleri ve tam kan sayımı, sedimentasyon, C-reaktif protein (CRP), fibrinojen, ferritin, high sensitif CRP (HsCRP), kan glukoz, insülin, total kolesterol, trigliserid, LDL kolesterol (LDL-C), HDL kolesterol (HDL-C) düzeyleri çalışıldı. Glukoz/insülin oranları, Homeostasis model assessment of insulin resistance (HOMA-IR) ve vücut kitle indeksleri (VKİ) hesaplandı. Bu hastaların başvuru sırasında ve kontrole geldiklerinde serum AN düzeyleri arasında belirgin fark saptandı (p0.05).
Özet (Çeviri)
ABSTRACTAydın, B. Serum adiponectin levels in children with nonspecific infections. Eskisehir Osmangazi University Faculty of Medicine, Speciality Thesis in Department of Pediatrics, Eskisehir, 2007. Adiponectin (AN) plays a role mainly in glucose metabolism and increases insulin sensitivity. It has been shown that AN has antidiabetic, antiatherosclerotic and antiinflammatory activities. We analyzed serum AN levels and relationship with metabolic parameters and fever and acute phase reactants in children with nonspecific infections. Forty-two children (18 boys, 24 girls, age range: 14-163 months) were included in the study. These children were admitted to our pediatric emergency unit and policlinics with fever ? 38°C and other infection symptoms (upper respiratory tract infections, otitis, urine tract infections..). They were all prepubertal children and their ideal body weights for height (IBW) were within 100-110%. Two venous blood samples were taken from them during the period of the fever at the admission and three days later after the fever dropped (control) for analyzing serum AN levels and complete blood count, erythrocyte sedimentation rate and CRP, fibrinogen, ferritin, HsCRP, glucose, insulin, total cholesterol, triglycerides, LDL-C, HDL-C levels. Glucose/insulin rate and Homeostasis model assessment of insulin resistance (HOMA-IR) and body mass index (BMI) were calculated. There was significantly difference between the serum AN levels analyzed at the admission and the control visit (p0.05).