Glaucine'in kaynak ve üretim yöntemi üzerinde geliştirme taramaları
  1. Tez No: 19618
  2. Yazar: GÜLDEN KADAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. TEKANT GÖZLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
ÖZET Bu çalışmada, yurdumuzda doğal olarak yetişen Glaucium flavum Crantz. bitkisi altı değişik bölgeden Bodrum (MUĞLA), Burhaniye (BALIKESİR), Bulancak (GİRESUN), Güzel- bahçe (İZMİR), Kuşadası (AYDIK), Lapseki (ÇANAKKALE) total bitki, taban yaprağı, gövde yaprağı, kök, taban ve gövde yaprakları, yapraklar hariç tüm toprak üstü kısımları olmak üzere değişik örnekleri halinde toplanmış ve glaucine muhtevaları bakımından incelenmiştir. Glaucine miktarı açısından farklı sonuçlar alınmış ve buna bağlı olarak yurdu muzda yetişen G^ flavum Crantz. bitkisinin farklı kemotiplere sahip olduğu sonucuna varılmıştır. Öte yandan, antitussif etkiye sahip glaucine adlı alkaloidin, yegane doğal kaynağı olarak bilinen Glaucium türlerinden G. flavum Crantz. 'dan glaucine üretimi için ucuz, kolay ve oldukça yüksek bir verime ulaşabilen yerli bir üretim tekniği geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, Glaucium flavum Crantz. grovdng in Turkey have been collected from six different aeras, namely Bodrum (MUĞLA), Burhaniye (BALIKESİR), Bulancak (GİRESUN), Gtizelbahçe (İZMİR), Kuşadası (AYDIN), Lapseki (ÇANAKKALE) in the form of different samples such as total plant, radi cal leaves, stem leaves, roots, radical and stem leaves, other parts of the plant with the exception of leaves and have been investigated with respect to their glaucine cont ent. Different results were found regarding glaucine content and so it has, therefore, been decided that G. flavum Crantz, grovdng in our country has different chemotypes. Moreover, an inexpensive, easy and high-yield-produc ing domestic technology has been developed for the alkaloid glaucine, known for its antitussive activity, from.G. flavum Crantz., a species of the Glaucium genus known as the only natural source for this alkaloid.