Glaucium flavum crantz. bitkisinin farmakognozik açıdan değerlendirilmesi
Pharmacognostic evaluation of glaucium flavum crantz.
- Tez No: 553373
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BUKET BOZKURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmakognozi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Papaveraceae familyasının Glaucium genusunu dahil Glaucium flavum, genellikle sarı çiçekli olarak 500 m'den az yükseklikte su kenarlarındaki kumlarda ve erozyona uğramış kayalık alanlarda yetişmektedir. İçerdiği izokinolin alkaloitleri sebebiyle antitussif, nöroprotektif, antienflamatuar ve antibakteriyel etkileri mevcuttur. Üç farklı lokasyondan toplanan Glaucium flavum bitkisinin toprak üstü kısımları üzerinde Avrupa Farmakopesi'nde yer alan“kurutmada kayıp, total kül, sülfat külü ve hidroklorik asitte çözünmeyen kül”miktar tayinleri yapılmıştır. Bitkilerin alkaloit profili GC-MS yöntemi ile tespit edilmiştir. Bitki örneklerinin alkaloit ekstreleri üzerinde asetilkolinesteraz ve butirilkolinesteraz inhibitör aktiviteleri çalışılmıştır. Bitkilerin alkaloit profiline bakıldığında Şakran, İzmir'den toplanan Bulancak, Giresun kültürü olan bitkide glausin; Mordoğan, İzmir'den toplanan bitkide izokoridin; Karabiga, Çanakkale'den toplanan bitkide molekül ağırlığı 337 olan bir alkaloit major olarak bulunmuştur. Bitkilerden hazırlanan ekstrelerin hepsinde asetilkolinesteraz ve butirilkolinesteraz inhibitör aktivite potansiyeli tespit edilmiştir. Çalışılan bitkiler arasında en yüksek aktivite Karabiga, Çanakkale'den toplanan bitki ekstresinde gözlenmiştir. Asetilkolinesteraz inhibitör aktivite için en yüksek IC50 değeri 8,98 µg/mL iken, butirilkolinesteraz için en yüksek IC50 değeri 17,46 µg/mL'dir. Aynı bitkinin farklı lokasyonlardan toplanan örneklerinde alkaloit profili ve biyolojik aktivite açısından farklılıklar tespit edilmiştir. Anahtar Kelimeler; Glaucium flavum; Papaveraceae; alkaloit; GC-MS; asetilkolinesteraz inhibitör
Özet (Çeviri)
Glaucium flavum, species of Glaucium belonging to Papaveraceae family, grows mostly with yellow flowers in sand in waterside and rocky areas which suffered from erosion below 500 meters height. Due to the isoquinoline alkaloid it content, it has antitussive, neuroprotective, anti-inflammatory and antibacterial effects. Herba of Glaucium flavum collected from three distinct locations were studied with“Loss on drying, total ash, sulfate ash and ash insoluble in HCl”in accordance with European Pharmacopoeia. Alkaloid profile of the plant is detected by GC-MS“(Gas Chromatography-Mass Spectrometry)”method. Inhibitory activities of acetylcholinesterase and butyrylcholinesterase were examined on alkaloid extracts of the plant samples. Glaucine was found to be major compound in the plant that was collected from Sakran, Izmir which is a Bulancak, Giresun culture form; isocorydine was major compound in the plant that was collected from Mordogan, Izmir; an alkaloid with a moleculer weight of 337 was found to be major compound in the plant that was collected from Karabiga, Canakkale. Acetylcholinesterase and butyrylcholinesterase inhibitory activity potentials were detected in all extracts obtained from the plants. The highest activity between the examined plants is found in the plant extract that was collected from Karabiga, Canakkale. For the acetylcholinesterase inhibitory activity, the highest IC50 value is 8,98 µg/mL whereas the highest IC50 value is 17,46 µg/mL for the butyrylcholinesterase inhibitory activity. Difference of alkaloid profile and biological activity were detected between the samples of the plant that are collected from different locations. Keywords; Glaucium flavum; Papaveraceae; alkaloid; GC-MS; acetylcholinesterase inhibitory