Endemik Glaucium cappadocicum bitkisinin aktif bileşiklerinin izolasyonu, karakterizasyonu ve bazı biyolojik aktivitelerinin incelenmesi
Isolation, characterization and investigation of some biological activities of active compounds from the endemic plant Glaucium cappadocicum
  1. Tez No: 924872
  2. Yazar: SEVGİ ALTIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EKREM KÖKSAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 230
Özet
Bu çalışmada, Erzincan'a endemik olan Glaucium cappadocicum'un toprak üstü kısımlarından hazırlanan ekstrelerin antioksidan, antikolinesteraz, antiproliferatif ve antimikrobiyal aktivitelerinin belirlenmesi ve bu aktivitelere sebep olan sekonder metabolitlerin izolasyonu amaçlanmıştır. İzole edilen moleküllerin yapı aydınlatma çalışmaları spektroskopik (NMR, GC-MS) yöntemlerle gerçekleştirildi. İzolasyon sonucunda; rutin (GC-1), salutaridin (BGB-6), glausin (BG-19), norglausin (BGB-9), izokoridin (C-17), norizokoridin (BGB-8), izoboldin (S-6), predisentrin (S-2), korytüberin (BG-2) ve sükroz (GH-58) olmak üzere on adet molekül bu bitkiden ilk kez izole edildi. Elde edilen saf moleküller için yukarıda bahsedilen biyolojik aktivite çalışmaları gerçekleştirildi. Antiproliferatif aktivite testleri A549 (akciğer kanseri) ve HT29 (kolon kanseri) hücre hatlarına karşı değerlendirildi. Test edilen moleküller arasında en güçlü sitotoksik etki A549 hücre hattı üzerinde korytüberin molekülünde (IC50: 61,2±1,12 µM) belirlendi. Enzim inhibisyon çalışmaları metabolik enzimler olan kolinesteraz ve α-glikozidaz enzimlerine karşı değerlendirildi. Antikolinesteraz aktivitesi bakımından en etkili sonuç, takrinden daha yüksek inhibisyon gösteren korytüberin (IC50: 0.84 µM) molekülünde belirlendi. α-glikozidaz enzimi üzerindeki inhibisyon çalışmalarında ise izoboldin (IC50: 0.87 µM) molekülünün akarbozdan daha yüksek inhibisyon sergilediği belirlendi (akarboz için IC50: 1.28 µM). Ayrıca bu saf bileşiklerin antimikrobiyal aktiviteleri Streptococcus pneumoniae, Staphylococcus aureus, Candida albicans üzerinde test edildi ve minimum inhibitör konsantrasyonları belirlendi. Streptococcus pneumonia' ye karşı en etkili moleküller korytüberin, salutaridin, norizokoridin, norglausin ve izokoridin olmuştur (MİK: 4,688 µM). Özetle, tüm bu bulgular, bu türden ilk kez izole edilen sekonder metabolitlerin önemli metabolik hastalıkların tedavisinde değerlendirilebilecek ölçüde farklı biyolojik aktiviteye sahip olduklarını ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this work was to identify the secondary metabolites responsible for the antioxidant, anticholinesterase, antiproliferative, and antibacterial properties of extracts from the aerial parts of Glaucium cappadocicum, an endemic plant in Erzincan. The structures of the separated compounds were studied using spectroscopic techniques. The following compounds were isolated for the first time from this plant: rutin (GC-1), salutaridine (BGB-6), glausine (BG-19), norglaucine (BGB-9), isocorydine (C-17), norisocorydine (BGB-8), isoboldine (S-6), predicentrine (S-2), corytuberine (BG-2), and sucrose (GH-58). The pure molecules obtained were subjected to the biological activity assays described above. Antiproliferative assays were performed using the A549 lung cancer and HT29 colon cancer cell lines. The corytuberine molecule showed the most potent cytotoxic effect against the cancer cell lines tested (A549 IC50: 61.2±1,12 µM). Enzyme inhibition studies were evaluated against the metabolic enzymes anticholinesterase and α-glucosidase. The most effective anticholinesterase activity was observed with corytuberine (IC50: 84µM), showing greater inhibition than tacrine. The anticholinesterase activity of the corytuberine molecule (IC50: 0.84 µM) was shown to be the most effective, exhibiting more inhibition than tacrine. Isoboldine (IC50: 0.87 µM) showed a greater inhibition of the α-glucosidase enzyme than acarbose (IC50: 1.28 µM). In addition, Streptococcus pneumoniae, Staphylococcus aureus, and Candida albicans were used to evaluate the antibacterial properties of these pure compounds and to establish minimum inhibitory doses. Corytuberine, salutaridine, norisocorydine, norglausine, and isocorydine were the most potent compounds against Streptococcus pneumonia (MIC: 4.688 µM). Taken together, these results suggest that the secondary metabolites isolated from G. cappadocicum for the first time possess different biological activities that can be evaluated in the treatment of serious metabolic diseases