Hemodiyalize giren son döenm böbrek yetmezliği olan hastalarda beslenme ile ilişkili kardiyovasküler risk faktörlerinin belirlenmesi
The deetermination of nutrition related cardiovascular risk factors inhemodialysis patients with end-stage chronic renal failure
  1. Tez No: 196193
  2. Yazar: YASEMİN ARSLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜL KIZILTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 190
Özet
Bu çalışma son dönem böbrek yetmezliği (SDBY) olan hastalarda beslenmeyebağlı kardiyovasküler risk faktörlerinin belirlenmesi amacıyla yapılmıştır.Çalışma, Aralık 2006- Ağustos 2007 tarihleri arasında Başkent ÜniversitesiAnkara Hastanesi Hemodiyaliz Ünitesinde tedavi gören yaşları 18-65 arasındaolan 93 (50 erkek, 43 kadın) hasta üzerinde yapılmıştır. Bu hastalara kişiselbilgilerini ve hastalıklarına ilişkin anket formu uygulanmıştır. Hastalarınbeslenme durumları, besin tüketim sıklığı formu, 3 günlük Besin Tüketim Kaydıve SGD ile belirlenmiştir. Hastaların yaşam kalite düzeyleri de SF-36 YaşamKalitesi Ölçeği ile değerlendirilmiştir. Hastaların antropometrik ölçümleri alınmış,bazı biyokimyasal parametreleri analiz edilmiş ve fiziksel aktivite durumlarıbelirlenmiştir. Bu çalışmada hastaların yaş ortalaması 45.1±12.50 yıl, hastalarındiyalize girme süre ortalaması da 10.0±4.67 yıl olarak bulunmuştur. HastalarınSGD sonuçlarına göre %52.7'sinin iyi beslendiği, %36.6'sının orta derecedemalnütrisyonlu %10.8'inin ise ağır malnütrisyonlu olduğu belirlenmiştir.Hastaların diyaliz günü ve diyaliz dışı gün beslenme durumlarıdeğerlendirildiğinde, %69.9'unun diyetle yetersiz enerji ve protein aldıklarısaptanmıştır. Tüm hastaların yaşam kalite düzeyleri düşük bulunurken yaşamkalite puanlarının kadınlarda erkeklere göre daha az olduğu belirlenmiştir(p0.05).
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the nutrition related cardiovascular riskfactors in end-stage renal disease (ESRD) patients. The study was planned on93 chronic renal failure patients (50 male, 43 female) ages between 18-65 yearsold at Baskent University Ankara Hospital Hemodialysis Unit betweenDecember 2006 and August 2007. A questionaire was applied to patientsincluding demografic and disease information. The nutritional status of thepatients was determined by food-frequency questionaire, a three-d 24-h dietaryrecord and Subjective Global Assessment (SGA). The quality of the patientswas assessed by SF-36 questionaire. Some biochemical parameters,anthropometric measurements and physical activity levels of the patients werealso determined. The mean age of the patients was 45.1±12.50 years andmean duration of undergoing in hemodialysis was 10.0±4.67 years. Accordingto SGA results, the percentage of well-nourished patients was 52.7%,moderately-malnourished patients was 36.6% and severely-malnourishedpatients was 10.8%. The evaluation of nutritional status of the patients both inhemodialysis and non-hemodialysis days the 69.9% of the patients? dietaryenergy and protein intakes were in sufficient.