Investigation of the consistency of the screening tools used to determine malnutrition prevalence in hemodialysis patients
Hemodiyaliz hastalarında malnutrisyon prevelansının saptanmasında kullanılan tarama araçlarının birbirleriyle olan tutarlılığının incelenmesi
  1. Tez No: 746692
  2. Yazar: ASLIHAN ÖZKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAKİ SERDAR ÖZTEZCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Son dönem böbrek yetmezliği nedeniyle diyaliz tedavisi alan hastalar çeşitli metabolik ve nutrisyonel bozukluklara sahiptir. Hemodiyalize giren hastalarda malnutrisyon sıklıkla görülen bir komplikasyondur ve tedavinin sonuçlarını olumsuz şekilde etkileyebilmektedir. Dolayısıyla hemodiyaliz hastalarında çeşitli tarama yöntemleri kullanılarak malnutrisyon varlığı ve derecesinin saptanması hayati önem taşımaktadır. Çalışmamız Özel Ada Diyaliz Merkezi'nde hemodiyaliz almakta olan 121 hasta ile yürütülmüştür. Çalışma, malnutrisyon varlığının belirlenmesinde sıklıkla kullanılan iki tarama aracı; Nutrisyonel Risk Taraması–2002 (NRS-2002) ve Subjektif Global Değerlendirme (SGA) ile bu hasta grubunda malnutrisyon prevelansının saptanması ve iki tarama aracı arasındaki uyumu incelemek için planlanmıştır. Çalışmaya hastalar gönüllü olarak alınmıştır. Hasta onayı ardından ilk olarak NRS-2002 ve SGA testleri uygulanarak hastaların verdiği cevaplara göre malnutrisyon varlığı ve dereceleri belirlenmiştir. Ardından hastaların antropometrik ölçümleri olarak ağırlık, boy, beden kütle indeksi, deri kıvrım kalınlığı, üst orta kol çevresi ölçümleri alınmış ve bu ölçümlerin NRS-2002 ve SGA arasındaki uyumuna bakılmıştır. Sonuçlarımıza göre NRS-2002'ye göre malnutrisyon varlığı %14 bulunurken SGA'ya göre ise malnutrisyon varlığı %12.4 olarak tespit edilmiştir. NRS-2002 ve SGA arasındaki ilişki istatiksel olarak anlamlı bulunmuştur (p0.05).
Özet (Çeviri)
Patients receiving dialysis treatment due to end-stage renal failure have various metabolic and nutritional disorders. Malnutrition is a common complication in patients undergoing hemodialysis and can adversely affect the results of treatment. Therefore, it is vital to determine the presence and degree of malnutrition in hemodialysis patients by using various screening methods. Our study was conducted with 121 patients receiving hemodialysis treatment at Özel Ada Dialysis Center. The study was planned to determine the prevalence of malnutrition in this patient group with two screening tools, Nutritional Risk Screening-2002 (NRS-2002) and Subjective Global Assessment (SGA), and to examine the consistency between the two screening tools. Patients were included in the study voluntarily. After the patient approval, NRS-2002 and SGA tests were applied first and the presence and degree of malnutrition were determined according to the responses of the patients. Then, body weight, height, body mass index, skinfold thickness, and mid-upper arm circumference measurements were taken as anthropometric measurements of the patients and the consistency of these measurements between NRS-2002 and SGA was examined. According to our results, the presence of malnutrition was found to be 14% according to NRS-2002, while the presence of malnutrition was found to be 12.4% according to SGA. The relationship between NRS-2002 and SGA was found to be statistically significant (p0.05).