Erkek infertilitesinde immunglobülin düzeylerinin rolü
- Tez No: 19620
- Danışmanlar: PROF.DR. SERMET ERLAÇİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 1989
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
ÖZET Infertilitenin büyük oranlarda görülmesi önemini açıkça ortaya koymaktadır. Immun infertilite üzerinde yapılan çalışmalar konuya yeni boyutlar kazandırmıştır. %10 oranında nedeni belli olmayan infertilite immunite- sayesin de açıklanabilmiş tir. Herhangi bir neden belirince yeni te davi imkanları ortaya çıkmaktadır. Bu çalışmada 40 infertil ve 20 fertil gurubunda seminal mayii ve serum immunlobu Ünlerin konsantrasyonları saptanmıştır. Bunun İçin immunotürbidimetrik metod kullanılmıştır. Bulunan sonuçlar şu şekilde özetlenebilir :Eontrol gurubunda sexum IgG 1113 $mg, IgA 177.8 #mg, IgM 120*6 #mgt seminal mayii IgG 67.2 %mg, IgA 7.75 %m* I«H 28.61 #mg, laf ertil gurubunda ise serum IgG 1210 $mg, IgA 240*5 %mg, IgM 129,72 $mg ve seminal mayii IgG 300.1 $mgr IgA 34-. 81 %' mg, IgM 47.35 %mg. Bioistatiksel olarak serum IgA değerleri anlamlı bulunmuştur ( p < 0.02). Ejektilat mayiide ise infertil gurubun IgG ve IgA değerleri kontrol gurubuna aazaran oldukça farklıdır (p< 0.0001 ve p< 0.0005). Enfeksiyon du rumunda ejekülat mayiide IgA değerinin yüksekliği dikkat çekicidir. Ayrıca normospermi-oligospermi-azoospermi ile immunglobulinler arasındaki korelasyon uyumludur. Immunglobulinler agltitinasyon ve immobilizaşyonmekanizmaları üzerinde etkilidirler. Belki immünolojik anomaliler infertiliteye neden olabilmektedirler*“immun infertilite üzerinde daha detaylı ”bilgilerle mekanizmanın anlaşılması mümkün olacak tır. Ancak spermatozoal antijenlerin sebep olduğa otoanti- korlarm infertiliteye sebep olabilecek patojenik etkinlikleri olduğu açıktır* Diğer bir deyişle immun infertilite gerçek bir oto- immun hastalıktır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The importance of fertility can“be seen in the widespread existence of fertility rites. Until recently the demo strat ion of ”immun infertility" in a couple with other wise unexplained infertility was of interest mainly for evaluating the changes of conception. As 10 percent of the m@a from cemples with unexplained infertility seem to have anti-sperm antibodies that could explained infertility. However there are now possibilities for treating such pati ents. We measured the concentrations of IgG, IgA and IgM in the serum and seminal fluid of 4-0 men of infertile marriages* 20 fertile men by an imraunoturbidimetrie methods, !She results may be summarized as follows: In con trol groups serum IgG 1113 #mg, IgA 177.8 %mg, IgM 120.6 % mg and seminal fluid IgG 67.2 #mg, IgA 7.75 %mg, IgM 28.61 $ffig. In Infertile groups serum IgG 1210 #mg, IgA 240.5 $mg, IgM 129.7 %mg and seminal fluid IgG 300.1 #mg, IgA 34.8 % mg, IgM 47.35 %mg. Serum IgA levels of study group were significantly higher than those in the blood of control subjects.