Erkek infertilitesinde, pituiter ve gonadal hormonlar ile antisperm antikor değerlerinin klinik önemi
- Tez No: 37952
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Üroloji, Urology
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
ÖZET: 100 infertil erkek hasta ve fertü kontrol grubunda(n =10), serum ve sperm AS A`ları değerleri İle pituiter ve gonadal hormon değerlerini, prospektif bir çalışma İle araştırdık. infertil erkeklerde(n=100), serum ASA`larını( IgG, IgA, IgM ) insidansını %24, sperm yüzey IgG ASA `ları insidansını %16, fertil erkek kontrol gru bu nda(n= 10) ise, serum ve sperm yüzey ASA `ları insidansını %0 olarak bulduk Pituiter ve gonodal hormonal parametrelerin, serum ve sperm yüzey ASA'ları mevcudiyeti ile ilişkisiz olduğu fakat bu hormonların, sperm parametreleri ile birlikte yorumunun önemini gözledik. Sperm yüzey ve serum ASA'larının, infertil erkeklerde, mutlak araştırılması gereken önemli bir erkek infertilitesi nedeni olduğunu düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
SUMMARY/: We examined, AntiSpermAntibody (ASA) levels in serum and sperm surface besides, pituitary and gonadal hormone levels of 100 infertil men and a fertil control group (n~10) in a prospective study. We found the incidence of serum ASA ( including IgG, IjgA, JjgM ) as 24%, and the incidence of sperm surface IgG ASA as 16% in infertil men (n=100).In the control group of fertil men(n=10), the incidence of surface ASA of sperm and serum was 0%. We observed, that, the pituitary and gonadal hormone parameters were in no relation with the presence of surface ASA of sperm and serum, but it would be important to explain the hormones and sperm parameters togetter. We belive; sperm surface and serum ASA must absolutely be Inspected in infertile men as an important factor of male infertility.