Abdominal truncal bilateral vagotomi yapılan Rattus albinuslarda eksokrin ve endokrin pankreas histolojik yapısının incelenmesi
- Tez No: 19621
- Danışmanlar: DOÇ.DR. TOMRİS ÖZGÜR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Morfoloji, Morphology
- Yıl: 1989
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 34
Özet
ÖZET Söz konusu araştırma, 10 kontrol ve 20 abdominal trunkal bilateral vagotomi yapılan Rattus albinus'lar üze rinde uygulandı. Vagotomiden 60 gün sonra, 1 gece önceden aç bırakılan hayvanlar dekapite edildi. Pankreasları disseksiyonla çıkarıldı. Alman parçaların parafin bloklarından sonra kesitler Hemotoxylen-eosin ve Heidenhain'ın Azan boyası ile boyanarak ışık mikroskobu ile incelendi. Sonuç olarak; eksokrin parankimanın hyperplazi ile açıklanabilen daha küçük ve sık hücrelerden meydana geldiği ve periinsuler saha dışında kalan son kısımlarda salgı biri kiminin azaldığı saptandı. Kontrol grubuna ait Langerhans adacıklarında, beta hücrelerinin kordonlar halinde merkezî yerleşik ve sayıca fazla {% 82,5) olarak alfa hücrelerinin ise periferde ve az sayıda (# 17,5) olarak saptandı. Vagotomili grupta alfa hücreleri periferde ve kontrole göre daha büyük ve çok sayıda (% 35,42) olarak, inaktive edilen beta hücreleri ise merkezde sitoplazmaları daha küçük ve daha az sayıda (% 64,- 57) olarak tespit edildi. Sonuçlar diğer kaynak bilgileri ile karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study was done 10 control and 20 Rattus albi- nus which were performed abdominal truncal bilateral vago tomy. Rats which were fasted before one night, were decapi tated. Their pancreases were removed by dissection. The preparations were stained Hematoxylen-eosin, He- idenhain^s Azan and examined with the light microscope. At the end in this study, in exocrin paranchym, which can explain with the hyperplasy, smaller and tight cells were confirmed and pancreatic secretion were decreased ex cept periincular acinuses. The beta cells of control group were centrally placed and {fo 82,5), alfa cells were in perifery of langerhans is lets, (fo 17,5). The alfa cells of vagotomy group were lar ger and much more numerous ($ 35,42), in the perifery placed of langerhans islets. The beta cells had smaller cytoplasma, less numerous (% 64,57) and centrally placed. And the re sults were discussed with the other literatures.