Futbolcularda sürat egzersizlerinin serum süperoksid dismutaz, katalaz ve malondialdehit düzeylerine etkisi
The effect of sprint exercises on serum superoxide dismutase, catalase and malondialdehyde levels in soccer players
  1. Tez No: 196212
  2. Yazar: MURAT TAŞ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. NECİP FAZIL KİSHALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Sağlık Eğitimi, Spor, Biochemistry, Health Education, Sports
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu çalışmanın amacı, futbolcularda sürat egzersizleri sonrasında antioksidan düzeylerinde meydana gelebilecek değişiklikleri araştırmaktı.Bu çalışma, sağlık sorunu bulunmayan, dışarıdan antioksidan takviyesi verilmeyen, 18 futbolcuda gerçekleştirildi. Kan ölçümleri, egzersiz öncesinde ve egzersizden hemen sonra olmak üzere 2 kez ve 1 aylık antrenman döneminden sonra da aynı şekilde 2 kez olmak üzere 4 kez alınmıştır. Alınan kan örneklerinde serum süperoksid dismutaz (SOD), serum katalaz (CAT) ve serum malondialdehit (MDA) seviyeleri egzersiz öncesi ve sonrası tespit edilerek, antrenmanın antioksidan sistemlerine etkileri araştırılmıştır. Antrenman programı öncesi yapılan test sonuçlarında; Test öncesinde SOD düzeyleri 1.7403 ± 0.13 U/mL iken, sonrası 2.4987 ± 0.13 U/mL tespit edilmiştir. SOD düzeyindeki bu artış istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur (p0.05). CAT düzeyleri 0.1582 ± 0.01 U/mL iken test sonrası 5.2578 ± 0.47 U/mL tespit edilmiştir. CAT düzeyindeki bu artış istatistiksel olarak anlamlıdır. (p0.05). MDA düzeyleri 16.3905 ± 2.68 mmol/L iken sürat testi sonrası 29.1048 ± 2.62 mmol/L tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the changes in antioxidant levels in soccer players after speed exercises. This study was carried out on 18 soccer players who do sports activities, healthy and have not take in antioxidant supplement. Blood samples were taken twice just before and after the exercise and these blood samples were taken again twice after training period for one month. The levels of superoxide dismutase (SOD), malondialdehyde (MDA), and catalase (CAT) were established before and after the exercise and training effects on the antioxidant system were investigated. According to test results before the training programme. While SOD levels were at 1.7403 ± 0.13 U/mL, these levels were measured as 2.4987 ± 0.13 U/mL after the exercise. This increase in the SOD levels were found statistically considered as significantly. (p0.05). While CAT levels were at 0.1582 ± 0.01, U/mL These levels were measured as 5.2578 ± 0.47. U/mL. These decreases in MDA levels were statistically considered as significant. (p0.05). While MDA levels were at 16.3905 ± 2.68 mmol/L these levels were measured as 29.1048 ± 2.62 mmol/L after the exercise. These increases in MDA levels were statistically considered as significantly.