Kanser hastalarının yaşadığı semstomlar ile tedavi kararını değerlendirme ve yaşam tutum profili arasındaki ilişki
Ralations between the symptoms that the cancer patients experienced and their of the meaninig of life and evaluation of treatment
  1. Tez No: 196239
  2. Yazar: SÜREYYA ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. BEHİCE ERCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Kanser Hastalarının Yaşadığı Semptomlar İle Tedavi Kararını Değerlendirme ve Yaşam Tutum Profili Arasındaki İlişki İki aşamalı olan araştırmanın birinci aşaması tedavi kararını değerlendirme ölçeği, yaşam tutum profili ölçeği ve semptom envanterinin Türkçeye uyarlanarak geçerlik güvenirliğini değerlendirmek için metodolojik; ikinci aşaması hastaların yaşadıkları semptomlar ile yaşam tutum profilleri ve tedavi kararlarını değerlendirmeleri arasındaki ilişkiyi belirlemek amacıyla tanımlayıcı olarak yapılmıştır Araştırmanın Haziran 2006 ? Ağustos 2006 tarihleri arasında, Atatürk Üniversitesi Süleyman Demirel Tıp Merkezi Yakutiye Araştırma Hastanesi İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı Medikal Onkoloji Servisi ve Kemoterapi Polikliniğine başvuran en az altı ay önce kanser tanısı konmuş, bilinç durumu açık olan ve araştırmayı kabul eden hastalar araştırmanın evrenini oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini olasılıksız örneklem yöntemiyle rastlantısal olarak seçilen 199 hasta oluşturmuştur. Verilerin toplanmasında sosyo-demografik özellikleri içeren bir form, semptom envanteri, tedavi kararını değerlendirme ölçeği yaşam tutum profili ölçeği kullanılmıştır. Veriler cronbach alfa, pearson korelasyon tekniği ve faktör analizi ile değerlendirilmiştir. Araştırmanın birinci aşamasında semptom envanterinin alfa güvenirlik katsayısı 0.85 olarak bulunmuştur. Tedavi kararını değerlendirme alt ölçeklerinin alfa güvenirlik katsayılarının 0.74, 0.75, 071 ve üç faktörden oluştuğu belirlenmiştir. Yaşam tutum profili ölçeğinin alfa güvenirlik katsayısı 0.91 olarak bulunmuştur. Yapılan bu analizler sonucu ölçeklerin geçerlik ve güvenirliğe sahip olduğu belirlenmiştir. Araştırma kapsamına alınan hastaların yaşadığı ciddi semptomlar orta şiddette olmakla birlikte toplan puan ortalaması 64.00±25.79 olarak saptanmıştır. Hastaların yaşamını etkileyen semptomları orta şiddette yaşadıklarını ve toplam puan ortalamasının 26.81±13.28 olduğu saptanmıştır. Yaşam tutum profili ölçeğinin toplam puan ortalaması 12322±33.80 olarak saptanmıştır. Hastaların biraz katılıyorum ile karar veremiyorum seçenekleri arasında kaldıkları ve yaşam profillerinin negatif tutuma yöneldiği bulunmuştur. Tedavi kararını değerlendirme ölçeği 15.26±3.14 olarak saptanmıştır. Hastaların karar veremiyorum ile katılıyorum seçenekleri arasında belirsiz kaldıkları bulunmuştur. Hastaların yaşadığı semptomlar ile tedavi kararını değerlendirme alt ölçeklerinden karar kontrolü, arasında pozitif ilişki olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Relations between the Symptoms that the Cancer Patients Experienced and Their Perception of the Meaning of Life and Evaluation of Treatment Decision The first stage of this two-stage study was conducted methodologically to evaluate the validity and reliability of the treatment decision evaluating scale, life attitude profile scale and symptom inventory, by adopting them into Turkish, and the second stage was conducted descriptively to determine the relation between the symptoms that the patients experienced and the life attitude profiles and their evaluation of treatment decisions. The population of the study is the patients who applied to the Medical Oncology Service and Chemotherapy Polyclinics, Major of Internal Diseases of Yakutiye Research Hospital, Süleyman Demirel Medical Centre of Atatürk University between June 2006 and August 2006, having been diagnosed to have cancer at least six months ago, being conscious and having accepted to participate in the study. The sample of the study was 199 patients selected randomly through non-probabilistic method. A form symptom inventory containing the socio-demographical features, treatment decision evaluating scale and life attitude profile scale were used for collecting the data. The data were evaluated by using the cronbach alpha, Pearson correlation method and variance analysis. At the first stage of the research, the alpha reliability coefficient of the symptom inventory is found to be 0.85. The alpha reliability coefficients of the treatment decision evaluating subscales is found to be 0.74, 073, 071 with a finding that the scale consisted of three factors. The alpha reliability coefficient of the life attitude profile scale was found to be 0.91. As a result of these analyses conducted, the reliability and validity of the scales were confirmed. Although the severe symptoms that the patients who were included in the research were at medium intensity, the overall average is found to be 64.00±25.79. It was found that the patients experienced the life affecting symptoms at medium intensity with the overall average of 26.81±13.28. The overall average of the life attitude profile scale is found to be 123.22±33.80. It is found that the patients remained between the choices of ?Agree? and ?Undecided? and that their life profile tended to negative attitude.