Effect of chemotherapy treatment on quality of life in patients with leukemia
Lösemili hastalarda kemoterapi tedavisinin yaşam kalitesine etkisi
  1. Tez No: 799471
  2. Yazar: MARWAN NAJI ABDULHADI GHANIMI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEHER GÖNEN ŞENTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Giriş: Lösemi, hematolojik sistemin kök hücrelerinde gelişen malignitesi yüksek bir kanser türüdür. Lösemi tedavisinde sıkça kemoterapi tedavisi tercih edilmektedir. Kemoterapi tedavisi olumlu etkileri yanısıra yan etkileri de yoğun olan bir tedavi seçeneğidir. Lösemi ve kemoterapinin neden olduğu semptomlar bireylerin yaşam şekli tamamen değişmektedir. Değişen olumsuz koşullar bireylerin yaşam kalitesini de olumsuz etkileyebilmektedir. Yaşam kalitesinin azalması bireylerin hastalık yükünü daha fazla hissetmesine, tedaviye uyumunu güçleştirmekte ve dolayısıyla iyileşme sürecini de olumusz etkilemektedir. Bu nedenle bireylerin yaşam kalite düzeyinin belirlenmesi ve bu doğrultuda hemşirelik girişimlerinin planlanması önemlidir. Amaç: Lösemi nedeniyle kemoterapi tedavisi alan bireylerin yaşam kalitesini değerlendirmektir. Yöntem: Tanımlayıcı ve kesitsel araştırma tasarımı kullanılmıştır. Araştırma, Mart 2022 - 15 Mayıs 2022 Kasım tarihleri arasında, Holly Karbalaa şehrinde bulunan bir Onkoloji Merkezinde yürütülmüştür. Örneklemi kemoterapi tedavisi alan 200 lösemi hastası oluşturmuştur. Veri toplama aracı olarak; Sosyodemografik Form, Dünya Sağlık Örgütü Yaşam Kalitesi Ölçeği - Kısa Form 26 (WHOQOL-BREF 26) kullanılmıştır. Veriler yüz yüze görüşme yöntemiyle toplanmıştır. Verilerin analizinde; tanımlayıcı istatistikler (sayı, yüzde, ortalama, standart sapma) ve nicel verilerin analizinde Mann-Whitney U testi ve Kruskal Wallis Testi kullanılmıştır. Bulgular: Katılımcıların, %38,5 20-29 yaş aralığında, %52'si erkek, %81 okuryazar, %51,5 kırsal kesimde yaşıyor, %40'ı bekar, %39'u akut lenfoblastik lösemi hastası, %47,5 indüksiyon tedavisi almaktadır. WHOQOL-BREF 26 alt boyut puan ortalamaları şu şekildedir; genel sağlık durumu 12.31±6.32, fiziksel sağlık 5.95±5.43, psikolojik sağlık 22.08±4.52, sosyal ilişkiler 13.37±6.25, çevre 17.45±6.92' dir.
Özet (Çeviri)
Background: Leukemia is a type of cancer with high malignancy that develops in the stem cells of the hematological system. Chemotherapy is frequently preferred in the treatment of leukemia. Chemotherapy treatment is a treatment option with intense side effects as well as positive effects. The symptoms caused by leukemia and chemotherapy completely change the way of life of individuals. Changing adverse conditions can also negatively affect the quality of life of individuals. Decreased quality of life causes individuals to feel the burden of the disease more, makes it difficult to comply with treatment, and therefore negatively affects the healing process. For this reason, it is important to determine the quality of life of individuals and to plan nursing interventions accordingly. Objective: To evaluate the quality of life of individuals receiving chemotherapy treatment for leukemia. Method: A descriptive and cross-sectional research design was used. The study was conducted from March 2022 to November 15, 2022 at an Oncology Center located in the city of Holly Karbalaa. The sample consisted of 200 leukemia patients receiving chemotherapy treatment. As a data collection tool; Sociodemographic Form, World Health Organization Quality of Life Scale - Short Form 26 (WHOQOL-BREF 26) was used. The data were collected by face-to-face interview method. In the analysis of data; Mann-Whitney U test and Kruskal Wallis Test were used in the analysis of descriptive statistics (number, percentage, mean, standard deviation) and quantitative data. Results: Of the participants, 38.5% were in the 20-29 age range, 52% were male, 81% were literate, 51.5% lived in rural areas, 40% were single, 39% had acute lymphoblastic leukemia, 47%, She receives 5 induction treatments. WHOQOL-BREF 26 sub-dimension mean scores are as follows; general health status was 12.31±6.32, physical health 5.95±5.43, psychological health 22.08±4.52, social relations 13.37±6.25, environment 17.45±6.92.