Deneysel olarak enflamasyon oluşturulan ratlarda peltigera rufescens (weis) humb. isimli likenden elde edilen metanol ekstrelerinin antioksidant enzim aktiviteleri üzerine etkisi
The effects of methanol extract of peltigera rufescens on the activities of antioxidant enzymes in experimental inflammated rats.
  1. Tez No: 196250
  2. Yazar: SEVİL TANAS
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ. FEHMİ ODABAŞOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
Bu çalısmada, ratlarda karregenin (CAR) ile uyarılmıs akut ve pamuk bilyeler (Cotton Pellet) ile uyarılmıs kronik enflamasyon modeli kullanılarak Peltigera rufescens adlı liken türünden elde edilen metanol ekstresi (PRME)'nin in vivo anti-enflamatuvar etkisi arastırıldı ve PRME'nin anti-enflamatuvar etkisi ticari anti-enflamatuvar ilaçlar olan diclofenac ve indometazin'in anti-enflamatuvar etkileri ile mukayese edildi. Akut enflamasyon deneylerinde PRME' in 50, 100, 200 ve 400 mg/kg'lık dozları denenirken, kronik enflamasyonda ise akut enflamasyonda en yüksek anti-enflamatuvar etkiyi gösteren 200 mg/kg doz, çalısma dozu olarak belirlendi. Akut enflamasyon çalısmaları PRME'nin 50, 100, 200 ve 400 mg/kg'lık dozlarının ile diclofenac ve indometazinin (25 mg/kg dozlarda) karregenin inflamasyonunu dördüncü saatte sırası ile % 19.3, 31.6, 42.1, 38.6, 45.6 ve 47.4 oranında azatlığını göstermistir. PRME'nin anti-enflamatuvar etkisi 200 mg/ kg doza kadar doza bağımlı olarak artmasına rağmen, 400 mg/kg dozunda antienflamatuvar aktivitenin azaldığı dikkati çekmektedir. Kronik enflamasyon çalısmalarında ise PRME (200 mg/kg), DIC (25 mg/kg) ve IND (25 mg/kg)' in sırasıyla % 63.5, % 76.1 ve % 83.8 oranında anti-proliferatif etkiye sahip oldukları belirlendi. Enflamasyon sürecinde rol oynayan önemli faktörlerden birisi de oksidadif hasara sebep olan serbest oksijen radikalleri olduğu düsünülmektedir. Bu düsünceden yola çıkarak tüm sıçan pençe dokularında lipit peroksidasyonu (LPO) düzeyi belirlendi. Gerçektende, LPO seviyesi CAR ile uyarılmıs enflamasyonlu pençe dokularında sağlıklı doku ile mukayese edildiğinde oldukça yüksek düzeyde bulundu. PRME, DIC ve IND tarafından enflamasyonun azaltıldığı dokularda ise LPO düzeyi CAR'ın aksine daha düsük düzeyde olduğu tespit edildi. Canlı sistemlerde oksidadif hasara karsı süperoksit XII dismutaz (SOD), katalaz (CAT), glutatyon peroksidaz (GPx) ve indirgenmis glutatyon (GSH) gibi antioksidan savunma sistemi mevcuttur. Bu bilgilerden yola çıkılarak tüm sıçan pençe dokularında yukarıda adı geçen antioksidan parametrelerin seviyesi de belirlendi. CAR ile uyarılmıs pençe dokularında SOD ve GSH seviyelerinin sağlıklı doku ile mukayese edildiğinde düstüğü gözlendi. Bu sonuçlar bize CAR'ın antioksidan savunma sistemini olumsuz etkileyerek LPO `ya sebep olduğunu göstermektedir. CAR`lı dokuların aksine PRME, DIC ve IND ile enflamasyonun azaltıldığı dokularda bu antioksidanların seviyeleri daha yüksek düzeyde tespit edildi. Diğer taraftan CAR'ın GPx aktivitesi üzerine anlamlı bir etkisi gözlenmemistir. Bununla beraber, IND ve PRME'nin 50 ve 100 mg/kg`lık dozları çok az oranda da olsa GPx aktivitesini artırmıstır. ?lginçtir ki, CAR CAT aktivitesini sağlıklı dokuya nazaran önemli oran da yükseltmistir. CAT enziminin aktivitesi anti-enflamatuvar ilaçlar (DIC ve IND) tarafından yeniden azaltılırken, PRME'nin tüm dozları tarafından doza bağlı olarak ise önemli oranda artırılmıstır. Sonuç olarak, mevcut çalısma PRME'nin anlamlı bir anti-enflamatuar etkiye sahip olmasının yanı sıra, enflamasyon ve enflamasyonun azaltılması sürecinde oksidadif hasarın ve antioksidan savunma sisteminin de önemli rol oynadığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, in vivo anti-inflammatory effect of methanol extract of the lichen species Peltigera rufescens (PRME) was investigated in the carrageenan (CAR)-induced acute, and cotton pellet induced chronic inflammation models and the anti-inflammatory effect of PRME was compared to that of diclofenac (DIC) and indomethacin (IND) which are commercial anti-inflammatory agents. 50, 100, 200 and 400 mg/kg doses of PRME were tested in acute inflammation experiments, whereas 200 mg/kg dose of PRME, showed the highest anti-inflammatory effect in acute inflammation, was selected as test dose in chronic inflammation. In acute inflammation studies 50, 100, 200 and 400 mg/kg doses of PRME, diclofenac (25 mg/kg) and indomethacin (25 mg/kg) decreased the carrageenan induced inflammation by 19.3, 31.6, 42.1, 38.6, 45.6 and 47.4%, respectively. It is interesting to find that the anti-inflammatory effect of PRME increases in a dose dependent manner up to 200 mg/kg dose, whereas the anti-inflammatory activity decreases at 400 mg/kg dose. In chronic inflammation studies, PRME (200 mg/kg), DIC (25 mg/kg) and IND (25 mg/kg) possessed 63.5%, 76.1% and 83.8% anti-proliferative effect, respectively. It is thought that oxidative damage caused by reactive oxygen radicals play an important role in the inflammation process. In the light of this consideration lipid peroxidation (LPO) levels were determined in all rat paw tissues. Really, LPO levels in inflammatory paw tissues induced by carrageenan were found to be very high when compared to healthy paw tissues. However, in the paw tissues in which reduced inflammation by PRME, DIC and IND, LPO levels were found at lower levels in contrast to CAR groups. Living organisms possess an antioxidant defense systems XIV including superoxide dismutase (SOD), catalase (CAT), glutathione peroxidase (GPx), and reduced glutathione (GSH). In the light of these data, the levels of antioxidant parameters mentioned above, were also investigated in all rat paw tissues. A decrease was observed in the SOD and GSH levels in the car-induced paw tissues when compared to healthy tissues. These results show that CAR causes a lipid peroxidation by inhibiting the antioxidant defense system. In contrast to CAR treated tissues, the levels of these antioxidants were higher in the paw tissues treated with PRME, DIC and IND. On the other hand, no significant effect of CAR on GPx activity was determined. Nevertheless, 25 mg/kg dose of IND and 50 and 100 mg/kg doses of PRME increased GPx activity even though at very low ratios. It is interesting that CAR strongly increased the CAT activity in comparison to healthy paw tissues. CAT enzyme activity was reduced by antiinflammatory drugs (DIC and IND), whereas it was increased by all doses of PRME in a dose dependent manner. In conclusion, the present study showed that, besides PRME possesses a significant anti-inflammatory effect, oxidative damage and antioxidant defense system plays an important role in the inflammation process and/or to decrease inflammation.