Aktif sporcuların yarışma öncesi ve sonrası psikolojik belirtileri ile reaksiyon zamanları arasındaki ilişkilerin çeşitli değişkenlere göre incelenesi
The research of psychological symptoms and reaction times of active athletes before and after competitions,based on different variables
- Tez No: 196251
- Danışmanlar: PROF. DR. KAZIM ŞENEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Sağlık Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu arastırmanın amacı, sporcuların yarısma öncesi ve sonrası reaksiyon zamanları, psikolojik belirtileri ve durumluk kaygı seviyelerinin tespit edilmesi ve bu degerlerin sedanter bireylerle ve farklı degiskenler açısından iliskilerinin arastırılmasıdır. Arastırma farklı üniversitelerde okuyan 2007 Üniversitelerarası Kayak Sampiyonasında yarısan Milli olan ve olmayan kayakçılar, Atatürk Üniversitesinde okuyan ve farklı bölümlerin basketbol ve futbol takımlarındaki sporcular ile Atatürk Üniversitesi'nde ögrenim gören ve herhangi bir sporla ugrasmayan sedanter bireylere yapıldı. Arastırma örneklemi, 23 milli kayakçı, 11 milli olmayan kayakçı, 22 basketbolcu, 11 futbolcu ve 43 sedanter bireyden meydana gelmektedir. Arastırmaya katılan bireylere kisisel bilgi formu, Derogatis (1992) tarafından gelistirilen Kısa Semptom Envanteri, Spielberger'in Durumluk Anksiyete Envanteri, Davis ve Fang (1993) tarafından bilgisayar ortamında hazırlanan basit ve seçmeli reaksiyon zamanı ölçüm testi uygulanmıstır. Bu testler sporculara yarısma öncesinde ve sonrasında 2 kez, sedanter bireylere ise bir kez uygulanmıstır. Elde edilen verilerin analizinde, t testi, korelasyon ve tek yönlü varyans analizi kullanılmıstır.
Özet (Çeviri)
The object of this research is defining the reaction time before and after competitions, psychological symptoms and conditional anxiety levels of the athletes, comparing these values between sedentary individuals and analyzing these values in different variables. The individuals of this research are the students in 2007 University Ski Championship who are studying in different universities and being in national team or not, the students in Atatürk University faculty teams like football and basketball, and the sedentary individuals who are studying in Atatürk University and not interested in any sport. Sample of research includes 23 national ski team athletes, 11 skier who are not in national team, 22 basketball player, 11 footballer and 43 sedentary individuals. In research, the applications that performed to individuals are Brief Symptom Inventory that developed by Derogatis (1992), Trait-State Anxiety Inventory of Spilberber, and simple and selective reaction time measurer computer application that developed by Davis and Fang (1993). These tests performed to athletes two times, before and after competitions and once to sedentary individuals. In the analysis of these data, t test, ıÜücorrelation analysis and one way anova have been used.