Antalya Körfezi (Doğu Akdeniz) kıta sahanlığı ve üst yamacının holosen sedimentolojisi
Holocene sedimentology of continental shelf and upper slope of the Antalya Gulf, Eastern Mediterranean sea
- Tez No: 196350
- Danışmanlar: PROF.DR. MUSTAFA ERGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
ÖZETYüksek Lisans TeziANTALYA KÖRFEZİ (DOĞU AKDENİZ) KITA SAHANLIĞI VE ÜST YAMACININHOLOSEN SEDİMENTOLOJİSİHandan GÜNELAnkara ÜniversitesiFen Bilimleri EnstitüsüJeoloji Mühendisliği Anabilim DalıDanışman: Prof. Dr. Mustafa ERGİNAntalya Körfezi kıta sahanlığı ve üst yamacında Holosen sedimentlerin tür ve dağılımlarını vekontrol eden faktörleri araştırmak amacı ile 1999 yılında ODTÜ-R/V Bilim Araştırma Gemisiile 15 istasyonda sediment karotu alınmıştır. 20-880 m arası su derinliklerinden alınan ve 20-184 cm arası sediment kalınlıklarına sahip karotlarda tane boyu, karbonat, organik karbon veçokluelement analizleri yapılmıştır. Körfez de hakim sediment türü az karbonatlı (%15-38)ve silisiklastik kırıntılı çamur olup, çakıl ve kum miktarları bazı karotlarda yer yer karbonatlıve denizel kökenli çeşitli biyojenik malzemelerin bolluğu ile %98'e kadar çıkabilmektedir.Sedimentlerin organik karbon oranları genellikle %
Özet (Çeviri)
ABSTRACTMaster ThesisHOLOCENE SEDIMENTOLOGY OF CONTINENTAL SHELF AND UPPER SLOPE OFTHE ANTALYA GULF, EASTERN MEDITERRANEAN SEAHandan GÜNELAnkara UniversityGarduate School of Natural and Applied SciencesDepartment of Geological EngineeringSupervisor: Prof. Dr. Mustafa ERGİNIn 1999 onboard the R/V Bilim of METU, 15 sediment cores were taken from the continentalshelf and upper slope of the Gulf of Antalya to aim the study of controlling factors on typesand distribution of Holocene sediments. The cores reaching 20-184 and sediment thicknesseswere obtained from 20-880 m water depths and were subjected to grain size, carbonate,organic carbon and multielement analysis. The major sediment type is low calcareous (15-38%) and siliciclastic terrigenous mud. Gravel and sand contents in some cores reach up to 98%of bulk sample due to contribution of calcareous biogenic materials from various marineorganisms. Organic carbon contents of sediments vary between