MAN Türkiye A.Ş.'de dahili imalat parçalarının stok politikalarının belirlenmesi ve ambar yerleşiminin iyileştirilmesi
A study determining the inventory policy of in house parts and improving warehouse layout in MAN Türkiye A.Ş.
- Tez No: 196394
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET ATAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
MAN Türkiye A. . i letmesinde montaj hatlarında kullanılmak üzere birçokparçanın üretimini gerçekle tiren dahili imalat parça biriminde parçalarınmevcut yönetim metodunun potansiyel iyile tirmelere açık oldu ugözlemlenmi tir. Bu ba lamda çalı manın ana amacı, dahili imalat parçalarıiçin, firmanın hedeflerine ve üretim yapısına uygun stok politikasınınbelirlenmesidir. Belirlenen politikanın MAN Türkiye A. .'nin ilgili sistemininperformansını raf ömrü bazında yakla ık %60 iyile tirdi i benzetim ko umlarıile gösterilmi tir. Geli tirilen politikanın uygulanabilir olması için elde edilençözümün mevcut ERP sistemi ile uyumlu olacak bir yazılım kullanılmı tır.Çalı manın di er alt amaçları ise dahili imalat parçalarının stoklandı ıambarların yerle iminin forklift hareketlerinin azaltılacak ekilde iyile tirilmesive e-kanban ile yönetilebilecek parçaların tespit edilip uygulamaya alınmasıdır.Önerilen ambar yerle iminde 03H ambarında %32 ve 04H ambarında %40iyile tirme sa lanaca ı görülmü tür. E-kanban'a geçilmesi ile de toplam ta ımauzaklı ında %89'luk bir iyile tirme sa lanmı tır.Bilim Kodu : 712Anahtar Kelimeler : (s,Q) rassal envanter modeli, e-Kanban, ambar yerle imiSayfa Adedi : 110Tez Yöneticisi : Yrd. Doç. Dr. Mehmet ATAK
Özet (Çeviri)
MAN Türkiye A. . has a potential in improving management policy of in-houseparts, which are locally produced within the company for assembly linerequirements. The focus of this study is to determine the optimum inventorypolicy in accordance with the company?s targets and production structure. Thesimulation outputs show that the determined policy has improved theperformance of the current shelf life by 60% in the company. Current ERPsystem is supported with software, which is a necessity for integrating thedetermined policy to the current process. There are further points that thisstudy has focused. Improving the warehouse layout of the in-house parts toreduce forklift movements; defining the scope of e-kanban parts and startingthe implementation of e-kanban within the company. The proposed warehouselayout appeared to improve 32% and 40% for 03H and 04H warehousesrespectively. Besides e-kanban has provided an improvement of 89% in totalmonthly travel distance.Science Code : 712Key Words : (s,Q) stochastic ınventory model, e-kanban, warehouse layoutPage Number: 110Adviser : Assist. Prof. Dr. Mehmet ATAK