Kastamonu ilinde katı atıkların yönetimi, miktar ve kompozisyonlarının belirlenmesi
The management, determination amount and composition of the solid wastes in Kastamonu
  1. Tez No: 196395
  2. Yazar: SEDA SEYDİOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SUAT KIYAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 306
Özet
Bu çalışmanın amacı, Kastamonu İli'ndeki mevcut katı atık depolama sahasınınincelenmesi ve seçilen pilot bölgelerdeki katı atıkların miktar ve kompozisyonu-nun belirlenerek, yeni katı atık deponi sahasının önerilmesidir.Bu amaç doğrultusunda önce katı atıkların tanımı, bertaraf yöntemlerihakkında genel bilgiler verilmiştir. Kastamonu İli'nde seçilen pilot bölgelerdeanket çalışması yapılarak halkın çöp toplama eğilimleri belirlenmiştir. Bubölgelerde kaynakta ayırma yöntemi uygulanarak, katı atık miktar vekompozisyonları bulunmuş ve bu analiz sonuçları grafiklere dökülmüştür.Bunlara göre Kastamonu'da ki çöp miktarı belirlenmiştir.Bilim Kodu : 625Anahtar Kelimeler : Katı atıkların kompozisyonu, katı atık miktarıSayfa Adedi : 288Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Suat KIYAK
Özet (Çeviri)
The aim of this work is to analyse solid wastes storage area determination ofamount and composition of solid wastes and to offer the new solid wastesstorage area.So, firstly general information is given about the methods of aside and analysisof solid wastes. Waste collecting tendency of public is determined by applying aquestionaire in choosen pilot regions in Kastamonu. In these regions, theamount and composition of solid wastes are found by applying the separatingmethod in the source and this analysis results are put in the graphics. Accordingto these, the amount of wastes in Kastamonu is determined.Science Code : 625Key Words :Composition of solid wastes, amount of solid wastePage Number : 288Adviser : Prof. Dr. Suat KIYAK