Isıl ve kısa ömürlü yorulmanın dizayn açısından etüdü
- Tez No: 1965
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SAMİ KARADENİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1986
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
VI ÖZET Metal veya katılar değişken veya tekrarlı gerilmeler etkisinde bırakıldığında gerilmelerin tek yönlü (statik) uygulanmaları durumunda emniyetli olacakları gerilime seviyelerinde çatlak başlaması ve yayılması nedeniyle hasar meydana gelir. Bu tür hasar yorulma olarak adlandırılır. Bu nedenle tüm gerilme analizleri yorulma analizleri olarak kabul edilebiliri aralarındaki fark uygulanan gerilme çevrim sayısındadır, Tüm yorulma analizleri, hesapları ve testlerinde amaç yükle ömür arasında kabul edilelir bir bağıntı elde etmektir.Yorulmanın nasıl oluştuğu, nerelerde meydana geldiği ve nasıl önlenebilir olduğunu öğrenmek için Malzeme ve Mukavemet bilgi sinin çok iyi bilinaesi gerekir. Şekil, yüzey durunu, kuvvet iletimi, Makina parçasının bulunduğu ortam ve alsemenin iç yapısı gibi değişik iç ve dış etkenlerin yorulma dayanımını değiştirdiği, dolayısıyla bu etkenleri dikkate almadan bulanan yorulma dayanımı değerlerinin Mukavemet hesaplarında aynen kullanılmayacağı anlaşılmıştır. Malzeme ve zorlama verilmişse sadece kritik kesimlerde yorul maya karşı güvenliğin yeterli olup olmadığının kontrolü gereklidir. Güvenliğin yeterli olmadığı durumlarda özel yöntemler ile malzemenin yorulma dayanımını.yükseltmek için yüzeylerin sertleştirilmesi ve Islah etme olayının yapılması gerekir. Sorulma zorlaması sadece dış kuvvetlerin değil, örneğin sıcak-VII lık farkları nedeni ile oluşan iç kuvvetlerin etkimesi ile de görülebilir. Günümüzde Makina tasarımcıları Malzeme bilinmeden şu sorunun cevabını beklemektedirler; Belirli bir malzeme, belirli değişken yük ve sıcaklıklarda ne zaman hasara uğrar? Bu son derece güç sorunun cevabı henüz belli değildir. Ancak bu sorunun cevabına yaklaşmak için malzeme ve mukavemet bilgisini oldukça iyi bilmek gerekir.
Özet (Çeviri)
VIII SUHHAEÎ When Metals or Solids are subjected to varied; or repeated stres ses failure can evetuaily occur by progress of crack formation and propagation at stress Levels. Which whould be Safe if app lied unidirectionally. îhis type of failure is designated as fatigue. Thus, all stress analyses can *be considered as fatigue analyes -bhe difference lying in the number of cycles of appli ed stress. The objective of all fatigue analyses, calculations testings is to find an acceptable relationship between load and life. A complete understanding of material and strenght is necessary in order to be able to know how and where fatigue occurs and how it can be preserved. It has been observed that various internal and external factors including geometry, surface and position, loading conditions environment asd internal structure of material change the fati gue resistance and thus the fatigue values obtained without taking ia to acconjat these factors cannot be used identically in other strength calculations. Safety checks for only the critical parts is required if «ate rial properties and loading conditions are given. în the case of lack of safety,' hardening and tempering of surfaces through special Methods is necessary to increase fatigue resistance of material. Failure of metals by fatigue results fro» not only external loads but internal loads resulting, for instance, from tempe rature differences in the structure If a coraponent is repeated by subjected to loads of sufficient magnitude a fatigue crack occurs in some highly stresses regi on. This will gradually progress through the componeut until complete fracture occurs.IX Fatigue crack initiates in those parts where tension accunn- lation occurs, or the design realized to increase resistance for overloading which is not always possible to prevent «ay cause fatigue crack also. When does 3. particular material get damaged under particular variable load and temperature? This hard question seems very difficult to answer yet. But in order to be able to answer it, it is obvious that a clear understanding of material and streng th is necessary.