Türkiye'de mobilya sektöründe faaliyet gösteren kobi'lerin mevcut durumu, sorunları ve çözüm önerileri (2000-2004 anket uygulamalı)
Present situations, problems and healing suggestions of small and medium size companies who are active in furniture industry in turkey
  1. Tez No: 196418
  2. Yazar: MUHAMMET ÇAYLI
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. BÜLENT KAYGIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ağaç İşleri, Wood Products
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
ÖZETYüksek Lisans TeziTÜRK YE'DE MOB LYA SEKTÖRÜNDE FAAL YET GÖSTEREN KOB LER NMEVCUT DURUMU, SORUNLARI VE ÇÖZÜM ÖNER LER(2000-2004 ANKET UYGULAMALI )Muhammet ÇAYLIZonguldak Karaelmas ÜniversitesiFen Bilimleri EnstitüsüOrman Endüstri Mühendisliği Anabilim DalıTez Danışmanı: Yrd. Doç. Dr. Bülent KAYGINŞubat 2006 , 133 SayfaZonguldak Karaelmas Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Orman Endüstri MühendisliğiAnabilim Dalında yürütülmek üzere Yüksek Lisans Tezi amacıyla hazırlanan buaraştırmanın kapsamını ?Türkiye'de Mobilya Sektöründe Faaliyet Gösteren KOB 'lerinMevcut Durumu, Sorunları ve Çözüm Önerileri (2000-2004 Anket Uygulamalı)? başlığıaltındaki çalışma oluşturmaktadır.Araştırmanın içeriğinin güvenilir olması amacıyla Türkiye'de bugüne kadar yapılan kabulgörmüş araştırmalardan faydalanılarak Türkiye'deki küçük ve orta ölçekli mobilya sektörühakkında genel bilgiler toplanmıştır. Sözel ve sayısal gerçek verilerin toplanmasında D E(Devlet statistik Enstitüsü), TOBB (Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği), KOSGEB(Küçük ve Orta Ölçekli Sanayi Geliştirme ve Destekleme daresi Başkanlığı), GEME( hracat Geliştirme Etüd Merkezi), DTM (Dış Ticaret Müsteşarlığı), ITC ( nternationalTrade Centre) ve DPT (Devlet Planlama Teşkilatı) gibi güvenilir kurumların daha önceelde ettiği araştırılmaları ışığında ortaya çıkan bilgiler kullanılmıştır.ÖZET (devam ediyor)Ayrıca araştırmanın kullanılabilir ve etkin bir araştırma olması amacıyla anket uygulamasıyapılması sağlanmıştır.Türkiye'de mevcut mobilya sektörünün yaygın olduğu iller olarak stanbul, Ankara, Bursa,Kayseri, zmir ve Adana illeri ile birlikte dağınık olarak diğer illerde bulunan işletmeleriçerisinden seçilerek tespit edilen işletmelere anket uygulamasının yapılması amacıylahazırlanan anket soruları bu işletmelere uygulanmıştır.Çalışmanın ana kaynağı olarak anket yöntemi kullanıldığından anket içeriği olarakişletmelere yönlendirilen soru başlıkları; işyerine ilişkin bilgiler, üretim, kapasite kullanımıve çalışma hayatı, satın alışlar, satışlar ve pazarlama, makine parkı ve teknoloji, kredikullanımı ve yatırımların finansmanı, Avrupa Birliği ve Gümrük Birliği'nin etkileri ile altyapı ve çevre ana başlıklarından oluşmuştur. 137 işletmeye bireysel görüşmeler ve internetyoluyla yazışmalar sonucunda değerlendirmek üzere anket sonuçları temin edilmiştir.Temin edilen bilgilerin değerlendirilmesi yapılarak işletmelerin özellikleri hakkındaçizelge ve şekiller oluşturulmuştur. Elde edilen çizelge ve şekiller işletmelerin genel olarak2000-2004 yılları arasındaki mevcut durumlarını ve sorunlarını belirlemiş olup sonuç veöneriler bölümünde işletmelerin sorunlarına ilişkin çözüm önerileri üretilmiştir.Anahtar Sözcükler : Küçük ve orta ölçekli işletme, mobilyaBilim Kodu : 502.08.01.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTMaster Education ThesisPRESENT SITUATIONS, PROBLEMS AND HEALING SUGGESTIONS OFSMALL AND MED UM SIZE COMPANIES WHO ARE ACTIVE IN FURNITUREINDUSTRY IN TURKEYMuhammet ÇAYLIZonguldak Karaelmas UniversityGraduate School of Natural and Applied SciencesDepartment of Forest Industry EngineeringThesis Advisor: Asst. Prof. Bülent KAYGINFebruary 2006 , 133 pagesThe purpose of this thesis that is prepared at the Zonguldak Karaelmas UniversityGraduate School of Natural and Applied Sciences Department of Forest IndustryEngineering Department is ?Present Situations, Problems and Healing Suggestions ofSmall and Medium Size Companies Who are Active In Furniture Industry In Turkey.?The general information about small and medium size furniture companies is checkedwith the oral and numeric data of the reliable departments like D E, TOBB, DPT, GEME,DTM, ITC and KOSGEB to make sure that this researching is reliable. And to make theresearching is usable and effective; some public surveys are done with the definedquestions about furniture industrial. The companies, who are located in cities like Istanbul,Ankara, Bursa, Kayseri, zmir and Adana where most of the furniture industries are placed,are selected and public survey is applied.ABSTRACT (continued)As the public survey is used as the main source of the researching, the questions that areused for the researching is selected like below; information related to company,manufacturing, capacity usage and working environment, purchasing, selling andmarketing, machine park and technology, credit usage and investment finance, EuropeanCommunity and Custom Unity Effects and substructure and environment. The surveyresults are taken by communicating with 137 companies by one-to-one talking and internetways writings. The tables and figures are defined generally shows situations, problems ofthe companies in 2000-2004 years and the solution and suggestions are given at theconclusion section.Keywords : Small and medium size companies, furniture,Science Code : 502.08.01.