Türkiye?nin çeşitli bölgelerinde yetiştirilmekte olan kangal köpeklerinin bazı morfolojik özellikleri
Some morphological characteristics of kangal dogs raised in various regions of Turkey
- Tez No: 196467
- Danışmanlar: PROF.DR. MEHMET ERTUĞRUL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 284
Özet
ÖZETDoktora TeziTÜRKİYE'NİN ÇEŞİTLİ BÖLGELERİNDE YETİŞTİRİLMEKTE OLANKANGAL KÖPEKLERİNİN BAZI MORFOLOJİK ÖZELLİKLERİOrhan YILMAZAnkara ÜniversitesiFen Bilimleri EnstitüsüZootekni Anabilim DalıDanışman: Prof. Dr. Mehmet ERTUĞRULBu çalışma; köylü, özel yetiştirici ve kamu kuruluşlarında yetiştirilen Kangal Köpeklerinin bazımorfolojik özelliklerini belirlemek amacıyla yürütülmüştür. Veriler 432 erkek ve 303 dişi olmaküzere, 735 Kangal Köpeğinden toplanmıştır. 41 ilden elde edilen bu veriler; cinsiyet, vücutörtüsü rengi, işletme şekli, yedi coğrafi bölge ve bazı yerel bölgeler yönlerindenkarşılaştırılmıştır. Minitab Release 13.0 Statistical Software programı ile Varyans Analiziuygulanarak karşılaştırılmış ve farklılıkların tespiti amacıyla Duncan Testi uygulanmıştır. KangalKöpeğinin erkeklerinde; canlı ağırlık 47.6 ± 0.38 kg; cidago yüksekliği 75.9 ± 0.27, sağrıyüksekliği 74.9 ± 0.27, vücut uzunluğu 86.4 ± 0.42, bacak uzunluğu 35.9 ± 0.20, ön incik çevresi13.4 ± 0.05, göğüs çevresi 87.2 ± 0.36, göğüs derinliği 31.9 ± 0.13, arka göğüs genişliği 19.8 ±0.11, karın genişliği 16.0 ± 0.09, sağrı genişliği 22.7 ± 0.10, baş uzunluğu 30.8 ± 0.10, başçevresi 54.6 ± 0.20, baş genişliği 14.6 ± 0.08, yüz uzunluğu 12.5 ± 0.06, kulak uzunluğu 13.6 ±0.09, kuyruk uzunluğu 48.3 ± 0.17 cm; vücut indeksi 88.5 ± 0.43, bacak indeksi % 47.3 ± 0.42,baş indeksi 47.5 ± 0.31, yüz indeksi 117.4 ± 0.93, burun indeksi 40.7 ± 0.26; ön pati açısı 22.0 ±0.37°, arka pati açısı 31.6 ± 0.41°, omuz açısı 106.4 ± 0.44°, sağrı açısı 132.1 ± 0.37° olarakbelirlenmiştir. Dişilerde ise; canlı ağırlık 43.5 ± 0.39 kg; cidago yüksekliği 73.3 ± 0.29, sağrıyüksekliği 72.2 ± 0.30, vücut uzunluğu 81.9 ± 0.53, bacak uzunluğu 35.1 ± 0.22, ön incik çevresi13.1 ± 0.05, göğüs çevresi 84.9 ± 0.35, göğüs derinliği 31.2 ± 0.18, arka göğüs genişliği 19.5 ±0.10, karın genişliği 15.7 ± 0.10, sağrı genişliği 22.6 ± 0.13, baş uzunluğu 30.5 ± 0.13, başçevresi 52.5 ± 0.26, baş genişliği 13.8 ± 0.10, yüz uzunluğu 12.7 ± 0.08, kulak uzunluğu 13.5 ±0.07, kuyruk uzunluğu 47.2 ± 0.19 cm; vücut indeksi 90.3 ± 0.53, bacak indeksi % 47.9 ± 0.23,baş indeksi 45.4 ± 0.25, yüz indeksi 110.1 ± 0.76, burun indeksi 41.6 ± 0.16; ön pati açısı 21.5 ±0.32°, arka pati açısı 32.6 ± 0.54°, omuz açısı 107.6 ± 0.56°, sağrı açısı 131.9 ± 0.41° olarakbelirlenmiştir. Cinsiyet bakımından erkek ve dişi Kangal Köpekleri arasında vücut açıları hariç;canlı ağırlık, genel vücut ölçüleri, göğüs ölçüleri gibi özellikler bakımından önemli farklılıklarbelirlenmiştir. İşletme şekline göre yapılan değerlendirmeye göre, vücut açıları hariç, diğerözelliklerin tamamına yakını bakımından köylü, özel ve kamu işletmeleri arasında önemlifarklılıklar belirlenmiştir. Farklı işletme tiplerine göre coğrafi bölgelerin karşılaştırıldığı analizsonuçlarına göre, canlı ağırlık, baş çevresi, kuyruk uzunluğu ve vücut açıları dışındakiözelliklerin tümü yönünden coğrafi bölgeler arasında önemli farklılıklar tespit edilmiştir. Farklıişletme tiplerinde ve bazı yerel bölgelerde yetiştirilen Kangal Köpeklerinin ise, cidago ve sağrıyüksekliği, göğüs çevresi ve vücut açıları dışındaki tüm özellikler yönünden yerel bazı bölgelerarasında önemli farklılıklar belirlenmiştir. Farklı vücut örtüsü rengindeki Kangal Köpeklerininise, yüz indeksi hariç, diğer bütün özellikler bakımından önemli bir farklılık bulunmamıştır.2007, 261 sayfaAnahtar Kelimeler : Kangal Köpeği, morfolojik özellikler, vücut ölçüleri, vücutağırlığı, vücut indeksleri, vücut açıları.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTPh. D. ThesisSOME MORPHOLOGICAL CHARACTERISTICS OF KANGAL DOGSRAISED IN VARIOUS REGIONS OF TURKEYOrhan YILMAZAnkara UniversityGraduate School of Natural and Applied ScienceDepartment of Animal ScienceSupervisor: Prof. Dr. Mehmet ERTUGRULThis study was carried out to determine some morphological characteristics of Kangal(Karabash) Dogs raised in countryside private breeders, in civil and state farms. Datawere collected from 41 provinces. Data were analyzed for sex, coat color, type ofbreeding system, national regions and local regions using Analysis of Variance. TheDuncan Test was applied for detecting different groups. Total 735 Kangal (Karabash)Dogs, 432 male and 303 female were examined. Means of the adult weight, the witherheight, the rump height, the body length, the chest-girth, the front wrist circumference,the ear length, the head length, the muzzle length, the head circumference, the leglength, the tail length, the head width, the rear chest width, the stomach width, the chestdepth, the rump width, the proportion of body length and wither height, the proportionof the head width and muzzle length, the proportion of the head width and head length,the proportion of the muzzle length and head length, the proportion of leg length andwither heigth, the angle of front pawn, the angle of rear pawn, the angle of shoulder, theangle of rump at Kangal (Karabash) Dogs were found for male as 47.6 kg, 75.9, 74.9,86.4, 35.9, 13.4, 87.2, 31.9, 19.8, 16.0, 22.7, 30.8, 54.6, 14.6, 12.5, 13.6, 48.3 cm, 88.5,47.3, 47.5, 117.4, 40.7%, 22.0, 31.6, 106.4, 132.1° and for female as 43.5 kg, 73.3, 72.2,81.9, 35.1, 13.1, 84.9, 31.2, 19.5, 15.7, 22.6, 30.5, 52.5, 13.8, 2.7, 13.5, 47.2 cm, 90.3,47.9, 45.4, 110.1, 41.6%, 21.5, 32.6, 107.6, 131.9°, respectively. There are significantdifferences between male and female Kangal dogs for the live weight, bodymeasurements and forequarters measurements except body angles. With differentmanagement systems there are significant differences among national regions for alltraits except the live weight, the head circumference, the tail length and body angles.For some local regions related with different manegement systems there are significantdifferences among national regions for all traits except the wither height, the rumpheight, the chest-girth and body angles. For coat color the traits did not differsignificantly except the proportion of the head width and muzzle length.2007, 261 pagesKey words : Kangal Dog, morphological characteristics, body measurements,body weight, body proportions, body angles.