Yük tahmin yöntemleri ve Ankara merkez metropol alan için regresyon analizi yöntemi kullanılarak uygulanması
Load forecasting methods and an appplication for Ankara central metropolitan area by using regression analysis
- Tez No: 196526
- Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZ TAPLAMACIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu çalışmada, öncelikle yük tahmin yöntemleri incelenerek bu yöntemlerdenregresyon analizi seçilerek Ankara ili merkez metropol alanı için yük tahminigerçekleştirildi. Çalışmamda yük tahmini ile ilgili genel bilgilerin yanı sıra sistemplanlamasında yük tahmininin önemi vurgulanmıştır. Türkiye elektriksisteminin genel görünümü sunulmuş ve ileriye dönük toplam enerji ihtiyacıirdelenmiştir. Ankara ili elektrik sistemi irdelenmiş ve sistemin mevcut durumuhakkında genel bilgiler verilmiştir. Ankara ili için mevcut olan geçmişe dönük 6yıllık veriler kullanılarak, üç farklı yaklaşımla 2010 yılına kadar olacak yüktahminleri yapılmıştır. lk yaklaşımda yıllık puant (anlık en yüksek) değerler,ikinci yaklaşımda yıl içinde puantın olduğu günde tüketilen enerji, üçüncüyaklaşımda ise toplam tüketilen enerji baz alınarak; gelecek yıllara ait yüktahminleri yapılmıştır. Ayrıca bu üç yaklaşım mevcut gerçek değerlerlekıyaslanarak tahminde yapılan hatalar yüzdesel olarak belirlenmiştir.Bilim Kodu : 905Anahtar Kelimeler :Yük Tahmini, Regresyon AnaliziSayfa Adedi : 112Tez Yöneticisi : Prof. Dr. M. Cengiz TAPLAMACIOĞLU
Özet (Çeviri)
In this study, load forecasting methods are analysed and regression analysismethod is applied for load forecasting of Ankara central metropolitan area. Ageneral information about the load forecasting is given and importance of the loadforecasting on the system planning is pointed. Also an overview of the electricitysystem of Türkiye is represented and the total energy need is investigated. Inaddition the load forecasting methodolgy and the methods that used for the loadforecasting, are investigated. The electricity system of Ankara is represented and ageneral information of the present situation of the system is given. Three differentapproach by using the past six year?s data, the load forecasting for Ankara untilyear 2010 is made. For the first approach the maximum values of the load for eachyear, in the second one the consumption of the energy in the day which the load ismaximum, in the third approach the total consumption of energy for years istaken for forecasting the future year?s load for Ankara. All of the threeapproaches are compared with the present real values and the forecastingpercentage errors are found.Science Code : 905Key Words : Load Forecasting, Regression AnalysisPage Number : 112Adviser : Prof. Dr. M. Cengiz TAPLAMACIOĞLU